انتشار:  چهارشنبه 20 شهریور 1398  ::  11:06   

کارشناسان: ایجاد منطقه امن در شمال سوریه مشکلی را حل نمی کند

سرویس جهان- کارشناسان معتقدند ایجاد منطقه امن در شمال سوریه فقط تلاشی از سوی آمریکا و ترکیه برای مدیریت اختلافاتشان بوده است بنابراین، انتظار نمی رود این اقدام زیاد به حل مسائل در این منطقه و یا رفع اختلافات میان دو کشور کمک کند.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه و آمریکا روز 7 آگوست گذشته اعلام کردند پس از مذاکرات فراوان بر سر ایجاد منطقه امن در مناطق تحت کنترل کردها در مرز سوریه با ترکیه به توافق رسیده اند. بر اساس این توافق، نیروهای کرد سوریه نیروهای خود را از مرزهای ترکیه دور می کنند و آمریکا و ترکیه که در داخل ترکیه مرکز عملیات مشترک تشکیل داده اند نسبت به انجام گشت زنی در نوار مرزی سوریه به عمق 5 تا 15 کیلومتری اقدام کرده اند. هدف ترکیه دور کردن نیروهای کرد سوریه از مناطق مرزی خود است.

اما کارشناسان شک دارند توافق اخیر و یا حتی اقدامات اولیه صورت گرفته برای اجرای این توافق کمکی به حل مسائل این منطقه و یا اختلافات میان ترکیه و آمریکا -که حمایت واشنگتن از نیروهای کرد سوریه را تشدید کرده- کرده باشد.

محمد امین چنگیز، پژوهشگر موسسه الشرق در استانبول در این باره به نشریه انگلیسی زبان عرب نیوز گفته است اقدام دو کشور نسبت به گشت زنی در منطقه امن اعلام شده قدم خوبی در راستای اجرای این توافق است اما بسیار محدود بوده و هدف از اجرای آن بیشتر احیای روابط پیشین میان ترکیه وآمریکاست و تاثیر معجزه آسایی بر روابط دو کشور ندارد.

وی تاکید کرد که ادبیات به کار رفته در توافق بسیار مبهم است و ما نباید فراموش کنیم که آمریکا همچنان به حمایت های نظامی خود از نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg ادامه می دهد.

آرون استین، مدیر برنامه خاورمیانه در موسسه تحقیقات سیاست خارجی نیز معتقد است انجام گشت زنی مشترک توسط ترکیه و آمریکا در منطقه امن بهتر از جایگزین آن یعنی حمله نظامی ترکیه به کردها در این منطقه است.

با این حال، این پژوهشگر معتقد است که این اقدامات از نظر اردوغان، رییس جمهور ترکیه ناکافی است. آمریکا زمان خریده است و هیچ چیزی حل نشده است. من فکر نمی کنم که چیزی بهتر از این اتفاق بیفتد.

جو ماکرون، پژوهشگر مرکز عرب در آمریکا نیز به عرب نیوز گفته است که هدف دو کشور از توافق بر سر ایجاد منطقه امن در مناطق تحت کنترل کردها مدیریت اختلافات میان دو کشور است نه حل مسائل مرتبط.

وی تاکید کرد که تا زمانی که آمریکا از نیروهای کرد-عرب سوریه موسوم به نیروهای سوریه دموکراتیک حمایت می کند و ترکیه متحد روسیه است، همکاری میان آمریکا و ترکیه در مسائل مربوط به سوریه آسان نخواهد بود.

این پژوهشگر مسائل خاورمیانه تاکید کرد که فقط بر اثر فشارهای ترکیه آمریکا حاضر به انجام گشت زنی در منطقه شمال سوریه شده است.

ماکرون با تاکید بر این که ایجاد منطقه امن فقط یک راه حل موقت است، تلاش آنکارا و واشنگتن را در این مورد مدیریت اختلافات و جلوگیری از درگیری توصیف کرده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا