سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  چهارشنبه 20 شهریور 1398  ::  13:37   

چگونه طوطی‌ها می‌توانند مانند انسان صحبت کنند؟

سرویس ایران-محققان کشف کرده‌اند که طوطی زبانش را به عقب و جلو می‌برد و منقارش را به صورتی تنظیم می‌کند،تا صدایش تغییر کند.

به گزارش کُردپرس،تحقیقات تازه‌ای در نشریات استرالیا نشان می‌دهد،میمون‌ها ساختار صدایی منحصر بفردی دارند که به ساختار صدایی انسان‌ها نزدیک است،اما با این همه تشابهات ساختاری،قادر به سخن گفتن،نیستند.

سوال اینجا است که برخلاف میمون، پرندگان که هیچ تشابهات ساختاری با انسان‌ها ندارند،پس چگونه پرنده‌ای مانند طوطی،قادر به صحبت است؟

پاسخ اینجا است،چون که پرندگان لب و دندان ندارند و بینی آن‌ها تماما با بینی انسان‌ها متفاوت است اما آن‌ها از لب و منقار خود برای ایجاد صدای نزدیک به انسان کمک می‌گیرند.

محققان کشف کرده‌اند که طوطی زبانش را به عقب و جلو می‌برد و منقارش را به صورت تنظیم می‌کند تا صدایش تغییر کند.تا امروز تنها پرنده‌ای که قادر به حرکت و چرخش زبان است و اصواتش به تولید صداهای معناداری مانند انسان منجر شود، طوطی است.طوطی پرنده اجتماعی است و وقتی از طبیعت خود بریده می‌شود و با انسان زندگی می‌کند قادر است از توانایی حنجره خود استفاده کرده و با تقلید از انسان‌ها، به ترانه خواندن و حرف زدن بپردازد.

اما پرندگان خاصیت بدنی دارند که انسان‌ها فاقد آن هستند و آن هم،دو لوله حنجره مستقل در گلویشان است که به آن "سیرینکس"می‌گویند و به معنی عضو خواندن پرنده است.

در انسان و پرندگان قسمت درونی سیستم تنفسی به مانند یک‌ چوب دوشاخه رو به پایین است که قسمت پایین شش‌ها و قسمت بالا لوله تنفسی قرار دارد.در انسان، قسمت صدایی در بالای لوله تنفسی قرار دارد که آن مجاری مخصوصا ایجاد صداهای معنادار است و انسان‌ها با جنباندن لب و دهان تولید صدا می‌کنند.برخلاف انسان، عضو خواندن در پرندگان زیر قسمت لوله تنفسی قرار دارد و همانند انسان هنگام چرخش هوا در این لوله قادر به کنترل ماهیچه‌های سیرینکس می‌شوند و تولید صدا می‌کنند.

صدای طوطی مستقیم از سینه‌ بیرون می‌آید و بعد با بلند و یا خم کردن گردن و باز و بسته کردن منقار تولید آواز می‌کند.دیگر پرندگان بخشی از این کارها را از طریق سیرانکس انجام می‌دهند.اما بحث قابل توجه آن است که طوطی می‌تواند به تقلید از انسان بپردازد.طوطی به صورت طبیعی قادر به ارتباط با انسان‌ها هستند.در ابتدا مغزشان همراه با حرف زدن بسته می‌شود و هنگام بیرون آمدن تخم مستقیم یاد می‌گیرد و اطلاعات از اطرافش را پیدا می‌کند.

اما طوطی چگونه می‌تواند مانند انسان صداهای مختلف ایجاد کند؟

حرف زدن کار آسانی نیست و ادا کردن کلمات شیو‌ه‌های مختلفی دارد.برای نمونه واژه‌هایی که هنگام تلفظ باید نفس حبس شود و سپس با فشار زبان به بیرون رانده شوند مانند واژه‌های(پ،ت،ک) کار سختی است و هیچ جنبنده دیگری تا به امروز قادر به آن نبوده است.اما طوطی نشان داده با کنترل تونل حلقوی خود به خوبی آن‌ها را کنترل کرده و واژه ها را تکرار می‌کند.

در تلفظ واژه‌هایی که نیاز به حرکت لب دارد،طوطی از تکنیکی استفاده می‌کند که به آن حرف زدن با گلو گفته می‌شود‌.این تکنیک مانند جمع و خالی کردن لوله تنفسی و عارق زدن غیر ارادی برای خارج کردن حروف صدادار است که نیازمند استفاده از لب و زبان است و طوطی به خوبی از آن بهره می‌برد.