انتشار:  چهارشنبه 20 شهریور 1398  ::  15:08   

گزارش کُردپرس از کمپ زندانیان داعش؛

۷۰ هزار داعشی در زندان‌ کُردهای سوریه/نام 16کشوری که شهروندان داعشی خود را تحویل گرفته‌اند 

سرویس سوریه-تنها ۱۶ کشور آن هم‌ بصورت محدود تعدادی از  تبعه خود را که عضو داعش هستند و الان در اسارت کُردها قرار دارند را از خود مدیریتی شمال و شرق سوریه تحویل گرفته‌اند.

 

به گزارش کُردپرس،هفتاد هزار نفر از اعضا و خانواده‌های داعش در کمپ حوله در شرق شهر حسکه نگه‌داری می‌شوند که در میان آن‌ها زن و کودکان زیادی دیده می‌شود.در میان این‌ تعداد،نزدیک به یازده هزار خانوار داعش که تبعه کشورهای خارجی هستند، هم قرار دارند.

چند ماه پیش ،نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کردند،خلافت داعش به پایان رسیده است اما گفتند  داعش اتمام‌ نیافته و هنوز خطرات زیادی سوریه و عراق را تهدید می‌کند‌.دیروز هواپیماهای جنگی ایالات متحده ۲۶۰ تن بمب را از آسمان بر سر جنگجویان داعش در کوهستان‌های نزدیک‌ رود دجله عراق ریختند و این‌ نشان‌می‌دهد که داعش از میان نرفته است. 

در سوی دیگر، نیروهای کُرد از ستون‌ مخفی داعش در شمال و شرق سوریه و عملیات‌های جسته و گریخته این گروه بیم دارند.همچنان که دونالد ترامپ اعلام کرد که کشورهای دیگر موظفند شهروندان خود را به کشورهایشان بازگردانند چرا که خطر رهاسازی آن‌ها وجود دارد،مدیریت شمال و شرق سوریه نیز از اقدام داعش برای آزادسازی زندانیان داعش واهمه دارد و کشورهای اروپایی را در برابر این خطر،خطاب قرار می‌دهد.

مدیریت شمال و شرق سوریه تا امروز چند بار از کشورهای مختلف و سازمان‌ملل درخواست کرده است که اعضای داعش به کشورهای‌شان بازگردند و آنجا مورد محاکمه قرار گیرند،اما تا باکنون پاسخی دریافت نکرده است.

همچنین در اظهارات دیگر،مقامات کُرد و عرب ابراز تمایل دارند که با حضور نهادهای بین‌المللی و دادگاهی بین‌المللی در شرق فرات،اعضای داعش محاکمه شوند،اما باز هم به  این‌ پیشنهاد از طرف دول اروپایی پاسخ داده نشده است و تنها ۱۶ کشور تعداد محدودی از زنان و کودکان داعش را به کشورهای خود عودت داده‌اند.

در این‌ میان کشور آلمان تنها ۴ کودک،فرانسه ۱۷ کودک،روسیه ۸ کودک،سوئد ۷ کودک،بلژیک ۶ کودک،هلند ۲ کودک،نروژ ۵ کودک،ازبکستان ۸۸ کودک و زن،قزاقستان ۱۰۱ کودک،آمریکا ۵ کودک و ۵ زن،استرالیا ۸ کودک و دانمارک ۱ کودک،سودان‌ یک‌زن و ۶ کودک،ترنیداد ۲ کودک،اتحادیه میهنی کُردستان‌ عراق یک زن و ۲ کودک را به صورت رسمی  را از مدیریت شمال و شرق سوریه تحویل گرفته‌ اند.