انتشار:  چهارشنبه 20 شهریور 1398  ::  16:15   

کردستانی ها، یک هزار و 154 واحد خون در دهه اول محرم اهدا کردند

سرویس کردستان- مدیرکل انتقال خون استان کردستان گفت: از آغاز ماه محرم تا پایان عاشورا یک‌هزار و 570 داوطلب اهدای خون به پایگاه‌های انتقال خون استان مراجعه کرد و در مجموع یک‌هزار و 154 واحد خون کامل اهدا شده است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، محمد سعید کریمیان اظهار داشت: از ابتدای ماه محرم امسال تا پایان دهه اول این ماه در مجموع یک‌هزار و 570 نفر اهداکننده خون به سازمان انتقال خون مراجعه کرده‌اند.

مدیرکل انتقال خون استان کردستان افزود: یک‌هزار و 154 نفر از این تعداد شامل 100 نفر خانم و یک‌هزار و 54 نفر آقا موفق به اهدای خون شده‌اند.

به گفته او، 266 نفر از این تعداد برای نخستین‌بار مراجعه و به لیست اهداکنندگان خون استان اضافه شده‌اند.

کریمیان با بیان اینکه 752 نفر از متقاضیان اهدای خون در دهه اول محرم امسال اهداکننده مستمر بوده‌اند، عنوان کرد: 440 اهداکننده نیز سابقه اهدای خون داشته اما اهداکننده مستمر نیستند.

او به اجرای طرح نذر خون برای نخستین بار در استان اشاره کرد و گفت: این طرح برای نخستین‌بار و با دو هدف تقسیم اهداکنندگان خون در بازه زمانی 60 روزه ماه‌های محرم و صفر با توجه به اینکه نیاز به خون همیشگی بوده، انجام شده است.

مدیرکل انتقال خون استان کردستان خاطرنشان کرد: قابلیت نگهداری برخی فرآوردهای خونی کمتر از سه روز است از این رو بحث اهدای خون باید به صورت مستمر انجام شود.

او با بیان اینکه در راستای اجرای طرح نذر خون متقاضیان اهدای خون ثبت نام شده و در بازه زمانی 60 روز ماه محرم و صفر فراخوان می‌شوند، گفت: در طرح نذر خون از اهداکنندگان مستمر درخواست می‌شود، فرصت اهدای خون در روزهای خاص که آمار اهدای خون با افزایش چند برابری مواجه است را در اختیار اهداکنندگان بار اولی که برای این کار انسان دوستانه شوق دارند، قرار دهند.

کریمیان اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌های بالقوه اهداکنندگان بار اول در استان سعی شده در قالب دستورالعملی کشوری با برنامه‌ریزی منسجم ضمن افزایش آمار پذیرش بار اولی‌ها، در راستای مستمرسازی آنان و همچنین افزایش ضریب امنیت خون‌های اهداکنندگان گام‌های اساسی برداریم.

او افزود: در شهر سریش‌آباد برای چهارمین سال متوالی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به منظور جلوگیری از طولانی شدن صفوف متقاضیان اهدای خون تیم‌های سیار فعال شد.

کریمیان با بیان اینکه 468 نفر در سریش‌آباد برای اهدای خون مراجعه کردند و در مجموع 368 واحد خون اهدا کرده‌اند، گفت: تیم سیار اهدای خون در اربعین امسال نیز در صورت فراهم بودن شرایط و استقبال اهداکنندگان خون در قروه مستقر خواهد شد.