سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 20 شهریور 1398  ::  22:22   

مسرور بارزانی: سرشماری عراق نباید تبدیل به کارت سیاسی شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نخست وزیر اقلیم کردستان، ضمن درخواست برای تغییر مکانیسم برگزاری سرشماری عمومی عراق، تاکید که نباید این سرشماری تبدیل به یک کارت سیاسی علیه هیچ یک از طیف های این کشور شود. 

به گزارش کردپرس، مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان، در دیدار با صباح دیلمی وزیر برنامه و بودجه عراق به طرح برگزاری سرشماری عمومی عراق و اقلیم در سال 2020 میلادی اشاره کرده و خواستار تغییر در مکانیسم برگزاری این سرشماری شد.

طبق اطلاعیه دولت اقلیم کردستان در مورد این دیدار، بارزانی برگزاری سرشماری در عراق را اقدامی مهم دانسته و گفت که اطلاعات جمع آوری شده و آمار این سرشماری می تواند که به برنامه ریزی ها برای توسعه کشور کمک کند، اما باید نقطه نظرات اقلیم نیز در مورد نحوه برگزاری آن رعایت شود.

 وی تاکید کرد که نباید امری مهم چون سرشماری به عنوان کارت فشار علیه هیچ یک از طیف های عراق به کار گرفته شود.

بارزانی اعلام کرد که اقلیم حسن نیت خود برای حل مشکلات با دولت عراق را بر اساس قوانین کشور، نشان داده و ابراز امیدواری کرد که فصل نوینی در روابط اربیل و بغداد ایجاد شده و شراکت واقعی، برابری و توافق در عراق اجرایی و نهادینه شود.

صباح الدیلمی نیز ضمن اینکه موفقیت اقلیم کردستان را به مثابه موفقیت برای عراق خواند، گفت که اکنون فرصت بسیار مناسبی برای حل تمام اختلافات و مشکلات میان اربیل و بغداد در چارچوب قانون اساسی کشور به دست آمده است.