انتشار:  یک‌شنبه 24 شهریور 1398  ::  09:40   

محکومیت جلوگیری از ورود محقق کردشناس به خاک آمریکا

سرویس جهان- پروفسور توماس شمیدینگر می گوید جلوگیری از پرواز وی به آمریکا با وجود داشتن ویزای 10 ساله، ممکن است به خاطر تحقیقات وی درباره کردها و درخواست ترکیه از آمریکا برای محدود کردن فعالیت های وی بوده است. انجمن قلم آمریکا این اقدام را محکوم کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع شده است.

 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت انجمن قلم آمریکا، پروفسور توماس شمیدینگر، پژوهشگر حوزه مسائل کردی در اتریش، قرار بود روز 12 ماه سپتامبر وارد آمریکا شود تا در برنامه هایی که به مناسبت انتشار کتاب اخیرش تدارک دیده شده بود شرکت کند. با این حال ماموران فرودگاه از ورود وی به هواپیما که قصد پرواز به مینه سوتای آمریکا را داشت ممانعت کردند.

پروفسور شمیدینگر، دانشمند برجسته حوزه سیاسی و انسان شناسی در دانشگاه وین، یکی از پژوهشگران ارشد حوزه مطالعات کردی است که در اتریش به دنبال توسعه حوزه مربوط به کردولوژی یا کردشناسی است. وی به آمریکا دعوت شده بود تا در برنامه هایی که به مناسبت انتشار کتاب اخیر وی به نام « نبرد برای کوهستان کردها» در دانشگاهها و کتابخانه های آمریکا برگزار می شود شرکت کند. این کتاب درباره پاکسازی قومی کردها در شهر عفرین در شمال غرب سوریه است که ترکیه آن را در سال 2018 و به بهانه کنترل نیروهای کرد سوریه بر آن تصرف کرد.

اما خود پروفسور شمیدینگر بر این باور است که ویزای وی اعتبار داشته و احتمال می رود آمریکا به درخواست ترکیه مانع از حضور وی در این کشور شده باشد و این اقدام غیرقانونی است.

وی گفته است که ماموران فرودگاه آمستردام هلند سوالات زیادی درباره تحقیقات وی و نیز سفرهایش به ایران، عراق و ترکیه کرده اند. وی در حال حاضر دارای ویزای 10 ساله برای ورود به آمریکاست.

کارین دویچ کارلکار مدیر آزادی بیان در انجمن قلم آمریکا از وزارت امنیت داخلی آمریکا خواسته است سریعا نسبت به عدم صدور اجازه ورود برای این پژوهشگر حوزه مسائل کردی به خاک آمریکا توضیح دهد. وی ابراز امیدواری کرده است که ممانعت از ورود پروفسور شمیدینگر به دلیل دخالت دولت ترکیه در این موضوع نباشد چرا که این مسئله نقض صریح آزادی بیان است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#اتریش
#توماس شنیدینگر