انتشار:  یک‌شنبه 24 شهریور 1398  ::  09:57   

نماینده اتحاد اسلامی در پارلمان کردستان عراق:

انحصارطلبی به اقلیم کردستان بازگشته است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یکی از نمایندگان پارلمان کردستان عراق تاکید کرد که انحصارطلبی به اقلیم کردستان بازگشته و اپوزیسیون ضعیف ترین دوران خود را تجربه می کند.
 

به گزارش کردپرس، ابوبکر هلدنی نماینده اتحاد اسلامی کردستان (یکگرتوو) در پارلمان کردستان در یکی از برنامه های رادیو کردی زبان نوا، تصریح کرد که کابینه و پارلمان کنونی اقلیم کردستان ضعیف ترین کابینه و پارلمان ها نسبت به دوره های پیشین هستند.

هلدنی گفت: دوره پنجم پارلمان کردستان که خود من عضوی از آن هستم و همچنین دولت کنونی، بدترین و ضعیف ترین دوره پارلمانی و دولتی هستند که از تاسیس کیان فدرالی کردی بر سر کار بوده اند و به دلیل سطح پایین آن ها نمی توانند انتظارات را برآورده کنند.

وی با تاکید بر این که قدرت و نفوذ احزاب در نهادهای آکادمیک و قضایی بیش از هر زمان دیگری است، وضعیت کنونی اقلیم کردستان را به دهه 90 سده گذشته توصیف کرد.

نماینده پارلمان کردستان عراق، تصریح کرد: احزاب حاکم نمی خواهند و اجازه نمی دهند دوره کنونی پارلمان کردستان دارای استقلال رای باشد و دلیل این امر نیز به ماهیت این احزاب بازمی گردد که خارج از اصول دمکراتیک فعالیت می کنند و دارای منابع درآمدی و شاخه نظامی و گروه مافیایی و همچنین روابط گسترده در سطح بین المللی هستند و در کشمکش های داخلی با کمک کشورهای خارجی سلطه خود را تحمیل کرده اند.

هلدنی درباره تلاش ها برای انجام اصلاحات در وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان و خارج ساختن این نیرو از سلطه احزاب، گفت: این اقدام یا باید تحت فشار بین المللی صورت گیرد یا از طریق فشار داخلی. همان گونه که شاهدیم هم اکنون از سوی سازمان ملل و آمریکا و انگلیس تلاش هایی برای اصلاحات در نیروهای پیشمرگ در جریان است، اما درباره فشار داخلی باید بگویم که متاسفانه هم اکنون  انحصارطلبی به اقلیم کردستان بازگشته و اپوزیسیون بدترین دوران را تجربه می کند.

ابوبکر هلدنی درباره مباحث مطرح شده برای تشکیل شورای سیاسی احزاب در اقلیم کردستان، تصریح کرد: امیدوارم احزاب، اقدام به تاسیس چنین شورایی نکنند. به عقیده من در اقلیمی با 6 میلیون جمعیت نیازی به 111 کرسی برای پارلمان و شورای استانی و شورای شهر نیست. ما دارای سه نهاد حاکمیتی هستیم و دیگر چه نیازی به این همه شورا و نهاد اضافی است، اگر برای تشکیل شورای سیاسی احزاب تلاش شود این را به اثبات می رسانند که هیچ اعتقادی به وجود نهادهای اجرایی و قضایی و قانونگذاری ندارند.