سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 24 شهریور 1398  ::  12:10   

تلاش روسیه برای افزایش نفوذ در عراق و اقلیم کردستان

سرویس جهان- اندیشکده ژئوپلتیکال فیوچرز در تحلیلی نوشت: مسکو تلاش می کند با سرمایه گذاری در عراق نفوذ خود را در این کشور و منطقه خودمختار کردستان آن افزایش دهد و این مسئله بخشی از پروژه روسیه برای تقویت موقعیت خود در خاورمیانه است.

 

به گزارش کردپرس، روسیه از سال 2017 و با بستن قراردادهای هنگفت نفتی با اقلیم کردستان از طریق دو شرکت نفتی روسنفت و گازپروم، بخش مهمی از صنعت نفت و گاز اقلیم کردستان را در اخیتار گرفته است. در حال حاضر، خط لوله نفتی اقلیم کردستان به ترکیه، بر اساس قراردادهای 2017 و 2018 اقلیم کردستان و روسیه، در اختیار شرکت روسنفت روسیه قرار دارد که مدیر عامل آن از دوستان نزدیک ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه است.

اندیشکده ژئوپلتیکال فیوچرز در مقاله ای با عنوان نقش روسیه در آینده عراق به بررسی تلاش های مسکو برای افزایش نفوذ در عراق پرداخته است. این اندیشکده درباره راه نفوذ بیشتر روسیه در عراق، به توجه مسکو به سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز، بازسازی مناطق جنگ زده و نیز ترغیب بغداد به خرید سیستم های دفاع موشکی اس 300 و همچنین همکاری دو کشور در حوزه هسته ای صلح آمیز اشاره کرده است.

آلیسون فدریکا، پژوهشگر این اندیشکده، در این مقاله به سفر قریب الوقوع سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به بغداد و اربیل و نیز موافقت بغداد با قراردادهای نفتی روسیه با اقلیم کردستان اشاره کرده و این مسائل را زمینه ساز پیشرفت سریع در همکاری میان مسکو و بغداد دانسته است.

از نظر نویسنده این مقاله، روسیه هم اکنون با در دست گرفتن حوزه های مهم نفت و گاز در اقلیم کردستان، نفوذ خود را در این منطقه خودمختار در شمال عراق افزایش داده است. مسکو به دنبال تعمیم نفوذ خود به کل عراق است. این کشور به دنبال مشارکت در بازسازی عراق پس از جنگ های اخیر کشور با گروه تروریستی داعش است که به مخروبه شدن تعدادی از شهرهای عراق و صدمه دیدن بخش های مهموزه های مختلف اقتصادی منجر شد.

اندیشکده ژئوپلتیکال فیوچر به این نکته اشاره کرده است که روسیه هرگز نمی تواند تمام بازار نفت و گاز را در جهان کنترل کند اما این کشور به این نتیجه رسیده است که هرچه بیشتر در کشورهای تولید کننده نفت نفوذ کند به همان اندازه در مذاکرات خود پیرامون تولید نفت قدرت چانه زنی خواهد داشت. به همین دلیل، روسیه به سرعت و اشتیاق هرچه بیشتر به دنبال اجرای پروژه های نفت و گاز در عراق و اقلیم کردستان است.

همچنین اشاره شده که بغداد قبلا اقلیم کردستان وشرکت های خارجی طرف معامله با اربیل را به دلیل غیرقانونی خواندن فعالیت های نفتی شرکت های خارجی در این منطقه تحت تعقیب قرار داده بود اما دولت عراق اعلام کرده است اختلافات عراق بر سر فعالیت های شرکت های نفتی بزرگ روسیه مانند روسنفت در اقلیم کردستان حل شده است که این مسئله می تواند به چراغ سبز بغداد برای سرمایه گذاری هرچه بیشتر روسیه در عراق و اقلیم کردستان منجر شود که نتیجه آن افزایش نفوذ روسیه در عراق و اقلیم کردستان و در کل خاورمیانه خواهد بود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#نفت
#روسیه