سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 24 شهریور 1398  ::  17:41   

شب خاطره ماموستا شیخ الاسلام در سنندج برگزار می گردد

سرویس کردستان- به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان و در ادامه برنامه های همایش ملی شیخ الاسلام کردستان شب خاطره شهید حاج ماموستا محمد شیخ الاسلام همزمان با دهمین سالروز شهادت این روحانی جلیل القدر درسالن همایش های صدا وسیمای مرکز کردستان برگزار می شود .

به گزارش کُرد پرس به نقل از  روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ؛ امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ضمن اعلام این خبر گفت :  ساعت 16:30 روز سه شنبه 26 شهریورماه 98 و همزمان با  دهمین سالروز شهادت ماموستا محمد شیخ الاسلام از روحانیون برجسته اهل سنت کردستان که دو دوره نماینده مردم شریف استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری را برعهده داشتند با حضور شخصیت های ملی و استانی شب خاطره ای در محل سالن همایش های صدا وسیمای مرکز کردستان در سنندج برگزار می گردد .

وی افزود : در این برنامه که آغازی بر همایش ملی شیخ الاسلام کردستان که  20 آبان ماه 98 همزمان با هفته وحدت در سنندج برگزارمی گردد خواهد بود تعدادی از دوستان ، شاگردان این شهید جلیل القدر و شخصیت های ملی و استانی در باب شخصیت و خصوصیات فردی و اجتماعی ماموستا شیخ الاسلام خاطراتی را بیان و وجوه مختلف زندگی ایشان را مورد بررسی قرار می دهند .

مرادی با اشاره به جایگاه تقریبی ماموستا شیخ الاسلام و توجه ویژه مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) به این شهید چه در زمان حیات و چه در بعد از شهادت گفت : فرمایشات معظم له در دیدار دست اندرکاران کنگره 5400 شهید استان کردستان در خرداد ماه سالجاری در خصوص جایگاه والای این روحانی برجسته و همچنین پیام تسلیت معظم له در پی شهادت این شهید والا مقام و مطالب دیگری که در خصوص مظلومیت شهدای کردستان خصوصاً شهدای روحانی بیان فرموده اند ، همگی در برگیرنده مقام وجایگاه والای علمی و شخصیتی شهید شیخ الاسلام می باشد که باید در سطح ملی این ویژگی ها برجسته گردد .

وی تأکید نمود : برگزاری شب های خاطره  از محوری ترین برنامه های حوزه هنری است که بسیار مورد تأکید رهبر انقلاب نیز می باشد و بر همین مبنا و به منظور به تصویر در آوردن ابعاد شخصیتی این شهید والا مقام همایش ملی شهید شیخ الاسلام برنامه ریزی گردیده است که ان شاء ا... در زمان مقرر شده با حضور شخصیت های علمی و دانشگاهی و چهره های مطرح کشوری و استانی با برگزاری پنل های تحصصی و بررسی مقالات ارائه شده در سنندج برگزار می گردد .

وی تأکید نمود : ماموستا شیخ الاسلام از مروجین اصلی تقریب مذاهب اسلامی بودند و در طول حیات پربرکتشان در مقام یک روحانی و در مقام یک استاد دانشگاه و مدرس فلسفه اسلامی براهمیت این مو ضوع تأکید و در راه ترویج این اصل مهم و مبارزه با افراطی گری های گروه های به ظاهر اسلامی در 26 شهریور ماه 88 بعد از نماز مغرب و عشاء مصادف با 27 رمضان در مقابل مسجد سید قطب سنندج به شهادت رسیدند .

مرادی از تمامی علاقه مندان دعوت نمود تا با حضور در این مراسم از مقام شامخ این شهید والا مقام ورحانی برجسته کردستان تجلیل به عمل آورند .

ماموستا محمد شیخ‌الاسلام، سوم فروردین‌ماه سال 1315 هجری شمسی در خانواده‌ای مذهبی در یکی از روستاهای شهرستان بانه از توابع استان کردستان چشم به جهان گشود.

او تحت تعالیم پدرش قرار گرفت و در فضایی پرورش یافت که 13 نسل پیش از او در راستای رسالت و آموزه‌های دینی به فعالیت مشغول بودند.

وی در محضر علمای بزرگ کردستان به تحصیل علوم اسلامی پرداخت تا اینکه در سال 1336 از سوی عالم و استاد بزرگ منطقه، ملا‌باقر، مجاز به تدریس و به‌ عنوان مفتی اعظم مذهب شافعیه در منطقه شناخته شد.

پشتکار وی در طلب علم زبانزد خاص و عام بود به‌طوری‌که جهت یادگیری مطلبی تا ساعت‌ها روی پاهایش می‌ایستاد.

 ماموستا شیخ‌الاسلام قریب به نیم قرن از عمر خود را به تدریس و تربیت طالبان علم پرداخت که نتیجه آن را می‌توان در تربیت روحانیان و ماموستاهایی دید که همگی آنها از الگوها و نمونه‌های منطقه هستند.

وی نزدیک به 20 سال در سقز و بانه به ‌صورت سنتی در حجره طلاب و هم در مدارس رسمی علوم دینی و کلاسیک به امر تدریس، تحقیق و تفحص پرداخت و حدود 30 سال نیز در سنندج همزمان که سمت امام جماعت مسجد «سید قطب» را برعهده داشت به امر تدریس، تحقیق و پژوهش در مدارس دینی، آموزش و پرورش و دانشگاه‌های استان مشغول بود.

شیخ‌الاسلام، شش سال در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران، حدود 20 سال در دانشکده الهیات دانشگاه تهران و 10 سال در دانشگاه‌های آزاد اسلامی واحدهای سنندج و سقز و سایر دانشگاه‌های سطح استان به تربیت طلاب علوم دینی و دانشجویان مشغول بود. او در فلسفه، فقه، اصول، تفسیر و سایر علوم اسلامی تبحر و مهارت خاصی داشت به‌طوریکه در انجمن‌های علمی علوم اسلامی عضو فعالی بود.

وی علاوه بر فعالیت‌های دینی و فرهنگی، در دوره‌های سوم و چهارم به ‌عنوان نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و همچنین در شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به ‌عنوان عضو فعالیت داشت.