انتشار:  یک‌شنبه 24 شهریور 1398  ::  20:11   

هشدار موسسه معتبر یورومانی درباره بدهی سنگین اقلیم کردستان

سرویس جهان- بر اساس ارزیابی موسسه معتبر مالی یورومانی، بدهی های کنونی اقلیم کردستان معادل 100 درصد تولید ناخالص داخلی این منطقه است.

 

به گزارش کردپرس، گزارش های متفاوتی درباره میزان بدهی های خارجی اقلیم کردستان عراق منتشر شده که اکثر آنها بر بدهی سنگین حدود 20 میلیارد دلاری اربیل به شرکت ها و کشورهای خارجی تاکید می کنند. آنچه که مشخص است بیشتر بدهی های اقلیم کردستان ناشی از مقروض بودن این منطقه خودمختار در شمال عراق به کشور ترکیه است و اقلیم کردستان از شرکت روسی روسنفت هم چند میلیارد دلار بابت پیش فروش نفت پول گرفته است.

موسسه مالی و بانکی معتبر اروپایی به نام یورومانی در گزارشی میزان بدهی های اقلیم کردستان را حدود 17 میلیارد دلار برآورد کرده است اما تاکید کرده که در اقلیم کردستان شفافیت مالی کافی وجود ندارد. بنابراین ، ممکن است میزان بدهی های اقلیم کردستان بیشتر از میزان تخمین زده شده باشد.

یورومانی هشدار داده است که این مقدار بدهی خارجی برای منطقه ای با 5 میلیون جمعیت تقریبا معادل 100 درصد تولید ناخلص داخلی آن است و اگر اقلیم کردستان عراق نتواند این مسئله را حل نکند با مشکلات بزرگتری در حوزه اقتصادی روبه رو خواهد شد.

یورومانی هشدار داده است که با توجه به این که اقلیم کردستان عراق بدون مراجعه به دولت مرکزی عراق نمی تواند اوراق قرضه منتشر کرده و یا از وام های بین المللی برخوردار شود، اربیل نخواهد توانست به آسانی پول های با منشا بین المللی را جذب کند.

بانکداران جهانی به این موسسه بین المللی گفته اند مسئله مهم تر این است که اقلیم کردستان میزان زیادی به کشورهای خارجی بدهی دارد اما همچنان به دنبال گرفتن استقلال از عراق است. این مسئله تاثیری منفی بر اقتصاد اقلیم کردستان خواهد داشت.

با این حال، یورومانی با اشاره به یادداشت اخیر مسرور بارزانی، نخست و زیر اقلیم کردستان در یکی از روزنامه های آمریکا مبنی بر فراموش کردن استقلال و در پیش گرفتن راه تعامل همه جانبه با دولت مرکزی عراق، این رویکرد را برای رفع تنگنای اقتصادی این منطقه کردنشین در عراق مناسب دانسته است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#نفت