انتشار:  دوشنبه 25 شهریور 1398  ::  22:41   

مصاحبه مطبوعاتی مشترک روسای جمهور ترکیه – ایران – روسیه در نشست سه جانبه آنکارا

سرویس ترکیه - پنجمین دور از نشست های سه جانبه ایران – ترکیه – روسیه به میزبانی آنکارا در حالی برگزار شد که بعد از مذاکرات دوجانبه روسای جمهور ایران و روسیه با رئیس جمهور ترکیه، نشست سه جانبه میان حجت الاسلام حسن روحانی، رجب طیب اردوغان و ولادمیر پوتین آغاز شده و بعد از گفتگو پیرامون موضوعات مطرح شده طرفین در مصاحبه مطبوعاتی مشترک شرکت کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از تلویزیون NTV، پنجمین دور از نشست های سه جانبه ایران – ترکیه – روسیه به میزبانی آنکارا در حالی برگزار شد که بعد از مذاکرات دوجانبه روسای جمهور ایران و روسیه با رئیس جمهور ترکیه، نشست سه جانبه میان حجت الاسلام حسن روحانی، رجب طیب اردوغان و ولادمیر پوتین آغاز شده و بعد از گفتگو پیرامون موضوعات مطرح شده طرفین در مصاحبه مطبوعاتی مشترک شرکت کردند.

رجب طیب اردوغان به عنوان سخنران اول نشست در اظهاراتی عنوان کرد: به وسیله این نشست ها در دو سال اخیر، همکاری ها میان سه کشور برای ایجاد صلح، ثبات و امنیت در سوریه عمیق تر شده است. محافظت از تمامیت ارضی و سیاسی سوریه، ایجاد ثبات در کشور و پیدا کردن راه حل ماندگار سیاسی برای اختلافات موجود موضوعاتی هستند که طرفین توافق کامل بر سر آنان دارند. مذاکرات آستانه تنها اقدام جدی برای پیدا کردن راه حل به منظور پایان دادن به بحران در سوریه و اجرایی کردن آن است. برای ایجاد صلح در سوریه مسئولیت های بیشتری باید برعهده بگیریم. در دورانی به سر می بریم که بایستی تلاش های خود را افزایش بدهیم. زنده نگه داشتن امیدها برای پیدا کردن راه حل سیاسی به تلاش های ما وابسته است. در نشست امروز آخرین تحولات به خصوص در ادلب، تحولات در شرق فرات، روند سیاسی حل بحران سوریه و مسئله پناهندگان سوری در دستور کار قرار گرفت.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: ما در سخت ترین زمان ها و پر مشقت ترین دوران ها در کنار ملت سوریه بوده ایم. بیش از 3.6 میلیون پناهنده سوری همچنان در کشور ما زندگی می کنند. با عملیات های سپر فرات و شاخه زیتون به گروه های تروریستی که هم تمامیت ارضی و هم امنیت سوریه را تهدید می کردند ضربات مهلکی وارد کردیم. سوری هایی که به مناطق امن شده توسط ما مانند جرابلس، الباب و عفرین بازگشته اند 360 هزار تن هستند. با اقدامات مشترکی که انجام دادیم از تراژدی بزرگی که زندگی 4 میلیون ساکن ادلب را در بر می گرفت ممانعت به عمل آوردیم. انشاالله شرق فرات را نیز از باتلاق ترور رها خواهیم کرد. تلاش هایمان در این راستا وارد مرحله جدیدی شده است. زیرا با هدف قرار گرفتن بیمارستان چوپان بی گروه های تروریستی صورت وحشی خود را به نمایش گذاشتند.

حجت الاسلام حسن روحانی نیز در اظهارات خود تصریح کرد: اصول اساسی ما در سوریه احترام گذاشتن به تمامیت ارضی سوریه، تجزیه ناپذیری این کشور، حق حاکمیت و استقلال سوریه و پایان دادن به مداخلات دولت های خارجی در امور داخلی سوریه است. این موارد به شکل جدی بایستی رعایت شود. جمهوری اسلامی ایران به مانند گذشته امروز نیز بر این باور است که بحران سوریه تنها به وسیله راه حل های سیاسی حل شده و این مسئله نیز با همکاری کامل همه طرف ها و حضور تمام گروه های مردم در سوریه تحقق پیدا خواهد کرد. سوریه ای مستقل، آزاد، عاری از تهدید دیگران، دور از تهدیدات اشغال داخلی و خارجی و عاری از ترور که تمامی فرزندان آن از بدو تولد از حقوق برابر شهروندی برخوردار بوده و در اتحاد و برابری می خواهیم. در این راه نیز تنها و تنها بایستی ملت سوریه تصمیم گیرنده باشد. و دیگران به هیچ عنوان حق مداخله در امور داخلی آنان را برای خود شناسایی نکنند.

رئیس جمهور ایران در ادامه خاطرنشان کرد: حضور غیر مشروع نیروهای نظامی آمریکا در خاک سوریه به عنوان یک کشور عضو سازمان ملل و مستقل تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است. رئیس جمهور آمریکا سال پیش از خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه خبر داده بود. ولی سرنوشت این سخنان نیز به مانند سرنوشت بقیه سخنانش بود. زیرا این سخنان همانگونه که در گذشته تحقق پیدا نکرد در آینده نیز اراده ای برای تحقق آنان دیده نمی شود. با تأکید فراوان عرض می کنم که نیروهای آمریکایی بایستی هر چه سریعتر منطقه را ترک کرده و دولت مرکزی سوریه در شرق فرات و شمال سوریه به مانند دیگر مناطق سوریه حاکمیت خود را بگستراند.

ولادمیر پوتین نیز در سخنان خود اعلام کرد: روند مذاکرات آستانه با حضور کشورهای ایران – ترکیه – روسیه بهترین مکانیزم برای روند حل و فصل بحران سوریه است. پیشرفت های قابل توجهی با مشارکت و تلاش های سه کشور به وجود آمده است. تلاش های مشترک ما باعث ایجاد ثبات در سرزمین های سوریه شده و شدت خشونت ها را کاهش داده است. چیزی که اهمیت فراوانی دارد ایجاد یک حل و فصل دائمی برای بحران سوریه توسط ایران – ترکیه – روسیه است. در پی نشست 2018 سوچی تصمیم به تاسیس کمیته تدوین قانون اساسی جدید سوریه گرفته شده است. این کمیته دیگر بایستی در ژنو به سرعت کار خود را آغاز کند. لیست کمیته تأیید شده است.

رئیس جمهور روسیه با پرداختن به آخرین تحولات در ادلب نیز گفت: وضعیت مناطق عاری از درگیری در ادلب نگران کننده است. در این اواخر فعالیت گروه های رادیکال در این منطقه شدت گرفته است. نباید اجازه داد ادلب به پناهگاه تروریست ها تبدیل شود. برای از میان برداشتن تهدیدات تروریستی از این منطقه باید اقدامات بیشتری انجام بدهیم.

پوتین در خصوص مسئله شمال شرق سوریه نیز گفت: وضعیت شمال شرق سوریه نیز نگران کننده است. مسائل امنیتی در آنجا باید با اساس قرار دادن تمامیت ارضی سوریه مورد حل و فصل قرار بگیرد. تجزیه حوزه های نفوذ سوریه غیرقابل قبول است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#روسیه
#کردها
#سوریه