سرویس آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 26 شهریور 1398  ::  12:02   

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفت و گو با کردپرس:

اعتبار پروژه انتقال آب «زاب» به دریاچه ارومیه تامین شد

سرویس آذربایجان غربی- مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: ارز مورد نیاز برای ادامه روند پروژه تونل انتقال آب از رودخانه زاب تامین به رقم 150 میلیارد تومان تامین شده است.

فرهاد سرخوش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار کردپرس، اظهار کرد: ارز مورد نیاز برای ادامه روند پروژه تونل انتقال آب از رودخانه زاب تامین و برای این مهم نیز رقم 150 میلیارد تومان تامین شده که 20 درصد آن در حال تخصیص است و در این راستا، یک ماه زمان لازم است که بانک عامل، این ارز را تبدیل به ریال کرده و به وزارت نیرو تخصیص دهد.

او با اشاره به تخصیص اعتبارات به ستاد احیای دریاچه ارومیه از سه محل اظهار کرد: اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه از سه محل 10 و 12، اعتبارات دستگاه‌های اجرایی کشور و نیز صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: پروژه‌های مربوط به ماده 10 و 12 در شهریور ماه نهایی شده و نامه آن برای اخذ مصوبه ماده 10 و 12 ارسال شده و میزان اعتبار آن فعلا در دست بررسی است.

سرخوش گفت: سال گذشته نیز سازمان برنامه و بودجه 500 میلیارد برای ستاد احیای از محل ماده 10 و 12 واگذار شده بود.

او در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر ارتفاع دریاچه 1 هزار و 271 متر ، مساحت دریاچه  2هزار و 845 کیلومتر مربع را شامل می شود و حجم آن  3/49 میلیارد متر مکعب است.

به گزارش کردپرس، طرح انحراف آب رودخانه زاب با ایجاد تونل و مسیر انتقال ۳۶ کیلومتری یکی از اقدامات دولت در احیای دریاچه است که با صرف اعتباری بالغ بر ۱۶۰میلیارد ریال اجرایی می شود و مقرر شده تا با  حضور معاون اول رییس جمهور در آینده ایی نزدیک بهره برداری از آن آغاز شود.

ستاد احیای دریاچه ارومیه زمان دقیق آغاز این طرح را سال 1395 عنوان و اعلام کرده بود؛ این طرح تا پایان سال 1398 افتتاح شده و با بهره برداری از آن سالانه 650 میلیون مترمعكب آب به پیكره دریاچه ارومیه وارد می شود.