انتشار:  سه‌شنبه 26 شهریور 1398  ::  12:18   

نماینده سابق آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش:

نبرد کوبانی نقطه عطفی در مبارزه با داعش بود

سرویس جهان- برت مک گورک می گوید اگر کردها و ائتلاف نتوانسته بودند کوبانی را از جنگ داعش آزاد کنند داعش امروز همچنان در سوریه حضور گسترده ای داشت.

 

به گزارش کردپرس، گروه تروریستی داعش در ژوئن 2014 با تصرف موصل خود را به عنوان یک نیروی شبه نظامی قدرتمند نشان داد و پس از آن به مناطق کردنشین در عراق و سوریه نیز حمله کرد. حمله داعش به کوبانی در شمال سوریه و شنگال در شمال عراق از جمله حملات برق آسای داعش بود. این نیروی تروریستی در حمله به کوبانی در نزدیکی مرز ترکیه، توانست نزدیک به 80 درصد شهر را تصرف کند. همزمان با تشکیل نیروی ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا، نیروهای کرد سوریه مقاومت کم نظیری از خود نشان دادند به طوری که مقاومت مردم این شهر در برابر حملات داعش با مقاومت مردم روسیه در شهر لنینگراد در مقابل آلمانها مقایسه می شد.

برت مک گورک، نماینده وقت آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش، در پانلی که در اندیشکده بروکینز برگزار شد نبرد کردها در کوبانی را نقطه عطف مبارزه با داعش در سوریه دانست چرا که وی بر این باور است که اگر کردها کوبانی را از دست می دادند داعش قدرت بیشتری می گرفت به طوری که این احتمال وجود داشت که آنها تا امروز هم حضوری قدرتمند در سوریه داشته باشند.

نماینده سابق رییس جمهور آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش در توصیف نبرد کوبانی گفت: کردها در برابر داعش مقاومت سرسختانه ای کردند و ائتلاف مبارزه با داعش نیز که به تازگی تشکیل شده بود مواضع داعش را از هوا به شدت مورد حمله قرار داد.

وی تاکید کرد که اگر کوبانی در سال 2014 سقوط می کرد کردها و ائتلاف نمی توانستند به خلافت داعش در سوریه پایان دهند.

جان آلن، مدیر اندیشکده بروکینز که در سال 2014 و در کنار برت مک گورک در ایجاد ائتلاف مبارزه با داعش نقش داشته، مقاومت کردها در برابر داعش را در شهر کوبانی ستود. وی و برت مک گورک بر این نکته تاکید کردند که مقاومت کردها در کوبانی باعث شد آمریکا کردهای سوریه را به عنوان همکار و همپیمان خود در سوریه انتخاب کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#کوبانی
#داعش
#آمریکا