سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 26 شهریور 1398  ::  15:11   

نماینده اتحادیه میهنی در مجلس عراق:

اربیل و بغداد به صورت جدی برای توقف حملات ترکیه به اقلیم کردستان وارد عمل شوند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده اتحادیه میهنی کردستان تاکید کرد که باید سران سه قوه عراق و اقلیم کردستان اقدام جدی برای توقف بمباران های ترکیه علیه اقلیم را انجام دهند.

به گزارش کردپرس، لقمان وردی نماینده اتحادیه میهنی (یکیتی) در پارلمان کردستان ، طی بازدید از مناطق مرزی اقلیم کردستان که طی سه روز گذشته توسط ارتش ترکیه بمباران شد، به سایت خبری روژ نیوز گفت که حملات ترکیه به اقلیم، تاکنون موجب تلفات جانی بسیار و خسارات شدید مادی شده است.

وی با اشاره به اینکه بمباران خاک اقلیم و به ویژه مناطق دامنه قبدیل و سیدکان و مناطق مختلف استان اربیل و دهوک از سال های گذشته تاکنون ادامه داشته و ساکنان این مناطق متحمل خسارات شدید ناشی از این حملات شده اند، تاکید کرد که حملات ترکیه خسارت های بسیاری به بخش کشاورزی و دامداری اقلیم کردستان وارد ساخته است.

همچنین گفت که ماه اوت گذشته 15 تن از نمایندگان پارلمان کردستان طی یادداشتی رسمی از هیئت رئیسه پارلمان درخواست کرده اند نشستی ویژه را در مورد این حملات و اقدام برای اعمال فشار بر ترکیه از طریق جامعه جهانی و متوقف ساختن حملات این کشور به اقلیم، برگزار کند، اما اقدامی در این مورد انجام نشده است.

لقمان وردی تاکید کرد که نمایندگان مذکور از روسای قوای سه گانه دولت مرکزی عراق و رئیس و نخست وزیر و پارلمان کردستان می خواهند که به صورت جدی برای متوقف ساختن حملات هوایی و توپخانه ای ترکیه به مناتق مختلف اقلیم وارد عمل شوند.

که حملات هوایی ترکیه به مناطق مرزی اقلیم کردستان تحت عنوان هدف قرار دادن پ.ک.ک، از سال های قبل صورت گرفته و طی دو سال مذاکرات صلح میان ترکیه و کردهای این کشور متوقف شد؛ اما با شکست مذاکرات در 2015 این حملات بار دیگر با شدت از سرگرفته شده و روزانه مناطق مسکونی اقلیم هدف حملات هوایی و توپخانه ای ترکیه قرار گرفته و تاکنون ده ها شهروند اقلیم در این حملات جان باخته و مجروح شده و همچنین بیش از 450 روستای اقلیم نیز به دلیل نابودی زیر ساخت های ضروری در اثر بمباران، تخلیه و خالی از سکنه شده است.

لازم به ذکر است که حملات ترکیه به مناطق استان های اربیل و دهوک، از روز جمعه گذشته به صورت بی وقفه ادامه داشته و روداو دیروز گزارش داد که برق ده ها روستا قطع شده و 60 خانواده نیز منازل خود را ترک کرده اند.