انتشار:  سه‌شنبه 26 شهریور 1398  ::  17:30   

منابع طبیعی و محیط زیست مغلوب پروژه های ملی هستند

جنگل تراشی وسیع زاگرس در سکوت خبری

سرویس کرمانشاه- در سال 96 موضوع  پروژه انتقال خط لوله گاز و تخریب جنگل های عثمانوند توسط فعالان محیط زیست و رسانه ها مطرح شد و سر و صدای زیادی به پا کرد، اما معلوم نیست چرا در دو سال گذشته این موضوع مسکوت ماند و موضوعی جزیی تر در رابطه با تبدیل درختان بلوط به زغال توسط مردم فقیر این منطقه، برجسته شد.

نابودی 12 کیلومتر از جنگل‌های استان با عرض بین 40 تا 50 متر

29دی 95 مدیرکل منابع طبیعی وقت در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، به تخریب جنگل های منطقه عثمانوند در طول مسیر پروژه عبور خط ششم گاز سراسری اشاره کرد و گفت:  با اجرای این پروژه 12 کیلومتر از جنگل‌های استان با عرض بین 40 تا 50 متر از بین خواهد رفت.

شیخ‌ویسی اجرای این پروژه ملی را گریز ناپذیر عنوان و از تلاش سازمان‌های مردم نهاد برای اجرای بهتر و کم خسارت‌تر این پروژه تقدیر کرد.

 وی برآورد خسارت اجرای این طرح را 20 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تاکنون دو میلیارد تومان از این خسارت پرداخت شده که البته تنها نیمی از آن در اختیار استان قرار گرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه افزایش رقم خسارت برآورد شده و اختصاص کامل آن به استان جهت هزینه شدن در سطح جنگل‌ها و منابع طبیعی را خواسته سازمان‌های مردم نهاد عنوان کرد.

شیخ‌ویسی در ادامه با اشاره به اجرای پروژه خط نهم گاز سراسری در جنگل‌های زاگرس گفت: با تلاش‌های انجام گرفته قرار شده این خط لوله نیز از کنار آن دو خط دیگر عبور کرده تا کمترین خسارت به جنگل‌های استان وارد شود.

حال سؤال اینجاست چرا از پرداخت یا عدم پرداخت این خسارت و محل هزینه کردن آن به مردم گزارشی ارائه نشده است؟ یا اگر هم شده به گونه ای بوده که به چشم نیاید!

چرا مسئولان استان درباره اجرا یا عدم اجرای خط نهم گازی اطلاع رسانی نمی کنند؟ در صورت اجرای این پروژه میزان خسارت به چه میزان خواهد بود؟

 اظهارات تامل برانگیز معاون وقت محیط زیست کرمانشاه در سال 96

26 خرداد96 خبرگزاری مهر از تخریب جنگل‌های زاگرس در منطقه عثمانوند استان و در جریان پروژه انتقال خط لوله گاز خبر داد.

این خبرگزاری به نقل از معاون وقت نظارت و پایش محیط زیست استان کرمانشاه، نوشت: به دنبال این تخلفات به صورت دوره ای از این مناطق آسیب دیده بازدید به عمل آمد و جلساتی تشکیل شد و با حساسیت ویژه با همکاری تشکل های مردم نهاد این مسائل را دنبال می کنیم.

علیزاده عرض تخریب را در برخی از آن نقاط ۶۰ تا ۷۰ متر بیان کرد و افزود: این در حالی است که عرض تخریب را ۲۲ متر بیان کردند که فقط در پاره ای از نقاط رعایت شده است.

به گفته علیزاده خطوط گاز به طول ۲۴۰ کیلومتر از محدوده کرمانشاه عبور می کند که در حال حاضر اثرات تخریبی آن در دست بررسی است.

وی در پایان اذعان داشت: با توجه به اینکه تا کنون سه جلسه با پیمانکاران این پروژه برگزار شده اما متاسفانه نتیجه ای حاصل نشده است و اگر پیگیری ها به نتیجه نرسد از طریق مراجع قضایی اقدام خواهد شد.

طبق پیگیری خبرنگار کردپرس، خبری در خصوص پیگیری مراجع قضایی و نتیجه آن توسط خبرگزاری ها منتشر نشده است.

نکته دوم اینکه علیزاده میزان تخریب توافق شده را 22 متر بیان کرد در حالی که پیش از او، شیخ ویسی نابودی 12 کیلومتر از جنگل‌های استان با عرض بین 40 تا 50 متر را پیش بینی کرده بود.

البته شنیده می شود این خسارت بسیار بیشتر از این ارقام است.

تلاش بی نتیجه  فعالان محیط زیست

به نقل از خبرگزاری مهر در16 مرداد 96 ،  بیش از چهل نفر از کنشگران محیط زیست استان کرمانشاه روز چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶  در منطقه عثمانوند گرد هم آمدند تا برای احیای این جنگلهای بی مانند اقدام و برنامه ریزی کنند.  فعالان محیط زیست کشور پیشتر در تاریخ ۲۲ دی ماه سال گذشته با صدور بیانیه و امضای آن، برای پیگیری‌های لازم اقدام کرده بودند. بازدیدهای متعدد از منطقه  و تهیه عکس و گزارش خبری از روند تخریبی جنگل در اجرای پروژه انتقال گاز، فعالان  محیط زیست را بر آن داشت تا مجدداً جهت بازدید از نحوه اجرای پروژه، بررسی میزان آسیب و تخریب منطقه و چگونگی نظارت بر اجرای پروژه در منطقه عثمانوند گرد هم آیند.تلاش هایی که به هیچ نتیجه ای نرسید.

برجسته شدن موضوع تهیه زغال از درختان بلوط 

مهر گزارش داد: محمدحسین صادقی چهارم مهر 97 در جلسه رسیدگی به رفع تصرف اراضی ملی و كشاورزی استان كرمانشاه از مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خواست كه در باره تخریب جنگل های بلوط در منطقه عثمانوند و مقابله با كوره های زغال گزارش دهد.

انشاالله كولانی هم در پاسخ عنوان كرد: 2.5 میلیارد تومان با هدف تسهیل گری و اجرای طرح های مختلف اشتغالزایی در این منطقه اختصاص داده ایم كه همین موضوع سبب كاهش گرایش روستاییان به درآمدزایی از راه كوره های زغال شده است.

دادستان در واكنش به این موضوع دستور داد كه زمینه بازدید اصحاب رسانه از اقدام های مسئولان مربوطه در منطقه فراهم تا واقعیت ها مشخص شود.

در این جلسه و هنگام بازدید از منطقه عثمانوند بحث و خبری از خسارات پروژه انتقال گاز به جنگل های منطقه منتشر نشد و  تنها به موضوع سوزاندن درختان بلوط و تبدیل آن به زغال در اثر فقر منطقه پرداخته شد. مبحثی که شاید در قیاس با خسارت وارد شده به جنگل در اجرای  پروژه ملی انتقال گاز جزیی به نظر برسد.

اکنون چه خبر است؟

مدتهاست رسانه ها در استان کرمانشاه به صورت جدی به نابودی جنگل های عثمانوند در جریان اجرای پروژه انتقال گاز نپرداخته اند. فقط چند وقتی است تصویرکامیونی که بار چوب دارد در فضای مجازی دست به دست می شود و خبرهایی مبنی بر بریدن درختان گردو و قاچاق چوب و تبدیل چوب درختان بلوط زاگرس به زغال را پیوست دارد.

گزارشی از قطع اشجار نداشته ایم

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار کردپرس در خصوص قطع درختان گردو و بلوط و قاچاق چوب در استان کرمانشاه گفت: در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت محیط زیست و پناهگاه حیات وحش موردی در خصوص قطع درختان گزارش نشده است و محیط بانان موردی را مشاهده نکرده اند.

آذر ولی زاده افزود:  مناطقی که تحت نظارت منابع طبیعی است را اطلاع ندارم ولی مناطق تحت حفاظت ما به طور مرتب توسط محیط بانان پایش و کنترل می شود و اخیراً در قسمت های مختلف استان گزارشی مبنی بر قطع اشجار نداشته ایم.

پروژه های ملی از اداره محیط زیست استان طرح ارزیابی نمی گیرند

ولی زاده درباره پروژه انتقال گاز، پاسخی کلی در خصوص پروژه های عمرانی استانی ارائه کرد و گفت: اگر برای اجرای پروژه ای وارد محیط تحت حفاظت ما شده باشند، باید یک طرح ارزیابی زیست محیطی را از اداره کل محیط زیست استعلام بگیرند و اگر اداره با آنها موفقت کند و مجوز بدهد آنها اجازه عبور از محوطه ما را دارند اما  اگر به صورت خودسرانه اقدام کرده باشند اداره کل محیط زیست با آنها برخورد می کند.

وی بیان کرد: ما در قسمت معاونت نظارت و پایش قسمتی به عنوان نظارت بر طرح های ارزیابی داریم. یعنی طرح های بزرگ مشمول پیوست های زیست محیطی یا همان ارزیابی های زیست محیطی هستند. چنانچه طرح و پروژه ای طرح ارزیابی داشته باشد بعد از شروع کار باز هم بر آنها نظارت وجود دارد. یعنی چه برای شروع کار و چه در جریان اجرای پروژه مرتب بر آنها نظارت داریم.

ولی زاده افزود: مثلاً چند وقت پیش ایستگاه های برقی را می خواستند از منطقه قلاجه عبور بدهند که جلوی کار گرفته شد و اجازه ادامه کار را ندادیم تا اینکه مجریان پروژه آمدند و ما از آنها خواستیم گزارش کامل کار را بنویسند. سپس همکاران ما به منطقه برای ارزیابی اعزام شدند و زیر نظر کارشناسان در قسمت هایی که مشکلی نداشت اجازه نصب ایستگاه دادیم.

وی با بیان اینکه برخی پروژه ها از اداره کل محیط زیست طرح ارزیابی نمی گیرند تاکید کرد: اینها طرح های ملی هستند  اما هرگونه آسیبی که اینها به محیط زیست وارد کرده باشند یا ضرر و زیانی زده باشند پرونده هایشان به مراجع قضایی تحویل داده شده و تا کنون بسیاری از آنها منجر به صدور رای شده اند و غرامت های زیست محیطی پرداخت کرده اند و پرونده برخی هنوز در دست بررسی است.

ولی زاده یادآور شد: خوشبختانه ما در مناطق تحت مدیریت مان کمتر جایی هست که ورود نکرده باشیم هر زمان لازم بوده یا جلوی پروژه را گرفته ایم یا به دادگاه معرفی کرده ایم.

وی متذکر شد: خیلی از طرح ها مجوز را می گیرند اما در هنگام اجرا بر اساس مجوز کار نمی کنند. بخش نظارت ما این تخلفات را رصد می کند و ما ورود می کنیم و اگر ضرر و زیان زده باشند مکلف به بهسازی محیط زیست می شوند مثلاً اگر درختی را قطع کرده باشند باید درخت بکارند و...

ولی زاده در پاسخ به اینکه چگونه می توان قطع درختان کهنسال را به هر شکلی جبران کرد، گفت: پروژه ها بیشتر به بسترهای زمین و حفاری مربوط می شود و قطع درختان کهنسال را خیلی کم داریم.  وی درخصوص میزان بازدارندگی جرائم تخلفات محیط زیستی عنوان کرد: این جرائم بازدارنده است. بسیاری از پروژه ها در این فرآیند متوقف می شوند و این به نفع کارفرما نیست. کارفرما می خواهد به هر نحوی به کارش ادامه دهد در نتیجه می خواهد رضایت محیط زیست را جلب کنند.

محیط زیست و منابع طبیعی نمی توانند از اجرای پروژه های ملی ممانعت کنند

وقتی پروژه ای به صورت ملی تعریف می شود، قدرت ممانعت استان ها در اجرای این پروژه های بسیار اندک است و معمولاً راه به جایی نمی برد.

 مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار کردپرس، در خصوص پروژه انتقال گاز به صورت مختصر گفت: این پروژه یک طرح ملی است و ما نمی توانیم مانع اجرای آن شویم.

صفری همچنین به انتشار خبر قاچاق چوب در استان اشاره کرد و گفت:  بحث انتشار خبر قاچاق چوب های زاگرس آنچه در تصاویر ارسالی برای هر کارشناس جنگلی واضح ومبرهن است و به تائید کارشناسان هم رسیده بار خودرو ها چوب جنگلی نیست. شاید خودروهای بسیاری در جاده ها تردد کنند و حامل چوب و یا ذغال باشند اما هر ذغالی هم ذغال بلوط نیست.

وی افزود: چه بسیار کارگاه هایی که اقدام به تهیه ذغال از چوبهای باغات نموده که آنها هم با مجوز حمل می شوند وامروز بازار ذغال فروش ها را گرم کرده اند با ذغال درختان میوه های مختلف که همه مردم دیده اند. بسیاری از باغات کارشناسانه هرس وگاهی درختانی قطع می شوند و به فروش می رسند و تامین کننده خوراک همین کارگاه ها می شوند .

برخورد دستگاه قضایی با عاملین قطع درختان کمتر از قاچاقچیان مواد مخدرنیست

صفری اظهار کرد: در استان های غربی از جمله کرمانشاه، ایلام، کردستان و لرستان جوامع محلی و روستایی به دلیل کوهستانی بودن از فقر داشتن اراضی کشاورزی رنج می برند که گاهاً در زیر اشکوب جنگل از دیر باز کشاورزی داشته اند. به این محرومیت، فقر، ناتوانی دولت در توانمند سازی آنها و رشد جمعیت هم افزوده شده و همه اینها دست به دست هم داده که در جنگل هایی که عمدتاً فاقد درخت تک پایه بوده وشاخه زاد هستند دست به قطع درخت در سخت ترین شرایط زده واقدام به تهیه ذغال بنمایند. به جرات می توانم بگویم گشت ها، مانورها، کمین ها و برخورد دستگاه قضایی با عاملین کمتر از برخورد، دستگیری و مجازات عاملین مواد مخدر در سطح کلان نیست .دستگیری و توقیف خودرو حامل ذغال در استان کرمانشاه یعنی ساقط شدن فردمتخلف از زندگی .

وی به مردم توصیه کرد در صورت مشاهده قطع اشجار و هرگونه تخلف زیست محیطی با گرفتن شماره بدون کد و رایگان 1504این تخلفات را گزارش دهند.

صفری تاکید کرد: درختان بلوط در استان کرمانشاه عمدتاً شاخه زاد هستند و ارزش اقتصادی جز در مورد ذغالی که گفته شد ندارند و آن هم با سیاست های اتخاذ شده از سوی سازمان و اختصاص اعتبارات از صندوق توسعه ملی و تاکید بر مشارکت مردم وتوانمند سازی جوامع محلی در حال ریشه کن شدن است.

دانستن حق مردم است

با اینکه بنابرسیاست هایی اطلاع رسانی در خصوص موضوع تخریب جنگل های عثمانوند در جریان اجرای یک پروژه ملی متوقف شده است، اما اطلاع از وضعیت کنونی این پروژه و میزان خسارتی که به منابع طبیعی و محیط زیست استان وارد کرده است، حق مردم این دیار است. هر درختی که در این منطقه بریده شده نفس کشیدن را در حال حاضر و آینده بر یکی از مردم این دیار دشوار کرده است؛ پس مردم حق دارند همه چیز را در این باره بدانند.