سرویس آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 26 شهریور 1398  ::  17:54   

بخش عظیم تالاب بین‌المللی «قوپی‌باباعلی» مهاباد خشک شد

سرویس آذربایجان غربی- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: هم‌اکنون بخش‌های زیادی از تالاب بین‌المللی قوپی باباعلی این شهرستان خشک شده و احیای این تالاب نیازمند ایجاد حق‌آبه از منابع آبی است.

فاروق سخنور به خبرنگار کردپرس گفت: پس از بارش‌های مناسب سال زراعی جاری بیش از ۷۰ درصد از مساحت ۵۰۰ هکتاری این تالاب احیا شد که تابستان امسال بر اثر تبخیر و نداشتن آب بخش‌های زیادی از آن هم‌اکنون خشک شده‌است.

وی افزود: این تالاب با ویژگی‌های طبیعی و پرندگان خاص خود یکی از بهترین زیستگاه‌های مهم پرندگان آبزی و کنارآبزی و از تالاب‌های مهم این منطقه محسوب می‌شود که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد تصریح کرد: این تالاب دارای دیپلم افتخار از سازمان ملل متحد «یونسکو» است و پرندگانی نظیر اردک سرسبز، حنایی، آنقوت، انواع غاز وحشی و تنجه در آن زیست می‌کنند.

سخنور اظهار داشت:  خشک شدن تالاب معیشت روستاییان اطراف آن را نیز تهدید می کند و با توجه به اینکه این تالاب در کریدور مهاجرت پاییزی پرندگان قرار دارد در صورت خشک شدن پرندگان مهاجر این زیستگاه را ترک خواهند کرد.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز تالاب در این زمان کاملا خشک شد و بارش های بهاری در اوایل سال جاری آن را احیا کرد اما در صورت تخصیص حق آبه به تالاب می تواند زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر باشد.

به گزارش کردپرس، وجود تالاب‌های کانی‌برازان، قوپی باباعلی، حسن‌خان، گروس، داشخانه و قره‌قشلاق، این شهرستان را به یکی از زیستگاه‌های اصلی پرندگان در آذربایجان‌غربی تبدیل کرده‌است.