انتشار:  چهارشنبه 27 شهریور 1398  ::  08:00   

رایزنی نچیروان بارزانی و برهم صالح برای حل اختلافات اربیل – بغداد

سرویس عراق و القیم کردستان – رئیس اقلیم کردستان و رئیس جمهور کُرد عراق بر ضرورت پایان دادن به‌ مسائل اختلافی میان اربیل و بغداد با مرجع قرار دادن قانون اساسی عراق تاکید کردند.
 

به‌ گزارش کردپرس، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان در اربیل میزبان برهم احمد صالح رئیس جمهور عراق بود.
در دیدار روز سه‌شنبه‌ (26 شهریورماه‌ 1398) میان رئیس اقلیم کردستان و رئیس جمهور عراق در اربیل، بر تعمیق و گسترش روابط میان دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق و حل و فصل اختلافات فی مابین با مرجع قرار دادن قانون اساسی عراق تاکید شد.
در این دیدار که‌ هیئت رئیسه‌ پارلمان کردستان و فواد حسین وزیر دارایی و معاون نخست وزیر عراق حضور داشتند، بر سر موضوعات و مسائل برجسته‌ در روابط میان اربیل و بغداد ازجمله‌ لایحه‌ بودجه‌ سال آینده‌ عراق، ماده‌ 140 قانون اساسی عراق ویژه‌ مناطق مورد مناقشه‌، تصویب قوانین و همچنین تهدید و خطرهایی همچون ترور و افراط گرایی گفتگو و رایزنی شد.
بارزانی و صالح بر ضرورت حفظ اتحاد میان احزاب سیاسی در عراق، همکاری با دیگر احزاب و جریان های عراقی، اتحاد و هم صدایی در مسائل سرنوشت ساز و گسترش روابط میان اربیل و بغداد تاکید کردند.
برهم صالح رئیس جمهور عراق و فواد حسین وزیر دارایی این کشور، سه شنبه 26 شهریور 1398 در راس هیئتی عالیرتبه از دولت مرکزی وارد فردوگاه شهر اربیل شده و از سوی نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان مورد استقبال قرار گرفتند.
بارزانی پس از استقبال از برهم صالح با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی فیس بوک ضمن ابراز خوشحالی از این سفر،  اعلام کرد امیدوار است این سفر آغاز گفتگوهایی سازنده با دولت مرکزی عراق باشد.
پیشتر نیز صفین دزه یی مسئول روابط خارجی دولت اقلیم کردستان اعلام کرده بود که برهم صالح در این سفر  با مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) و نچیروان بارزانی و نیز مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان دیدار کرده و در مورد تحولات عراق و روابط و اختلافات میان اربیل و بغداد و گفتگوهای میان دو طرف به رایزنی می پردازد.
گفته می شود که برهم صالح سعی در میانجی گری میان اربیل و بغداد برای تسریع در حل مشکلات و حصول توافق میان دو طرف دارد.
تحویل نفت اقلیم به بغداد و سهم کردها از بودجه سال 2020 عراق و نیز اداره مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد و بازگشت نیروهای پیشمرگ به این مناطق، از محورهای عمده گفتگو و اختلافات میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق است.