سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 28 شهریور 1398  ::  11:52   

احمد حاجی رشید نماینده مجلس عراق در گفتگو با کردپرس:

شکست مذاکرات مقامات عراقی در اربیل موجب تشدید بحران می شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نماینده مجلس عراق در گفتگو با کردپرس نسبت به تبعات عدم موفقیت مذاکرات رئیس جمهور و رئیس مجلس نمایندگان این کشور در اربیل و افزایش تنش میان طرفین هشدار داد.
 

کردپرس: فرودگاه بین المللی اربیل از روز سه شنبه (26 شهریور 1398) استقبال رسمی از برهم احمد صالح رئیس جمهور و محمد الحلبوسی رئیس مجلس نمایندگان عراق از سوی نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان و ریواز فایق رئیس پارلمان کردستان را به خود دیده است.

در آستانه تدوین لایحه بودجه 2020 عراق و تقدیم آن به مجلس نمایندگان برای تصویب و تبدیل آن به‌ قانون، سهم اقلیم کردستان موضوع چالش برانگیز و زمینه ساز ایجاد بحران جدیدی در روابط طرفین می باشد و تکاپوی سیاسی و تحرکات مقامات عراقی و کُرد برای جلوگیری از وقوع بحران پس از تجربه ای یک ساله از آرامش در روابط به اوج رسیده است.

احمد حاجی رشید نماینده مجلس عراق درباره این موضوع و اهمیت این سفرها به خبرنگار کردپرس، گفت: روابط میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق، به ویژه در موضوع بودجه و اختلافات مالی پیچیده تر و آشفته تر شده است. در صورت پافشاری دولت اقلیم کردستان بر عدم تحویل نفت به بغداد و عدم پایبندی به قانون بودجه 2019 عراق که بر اساس آن باید روزانه 250 هزار بشکه نفت را به شرکت ملی این کشور تحویل دهد، بعید است در بودجه سال 2020 سهمی را دریافت نماید.

وی درباره احتمال قطع بودجه اقلیم کردستان از سوی دولت مرکزی عراق در قانون بودجه سال آینده و تبعات آن، گفت: عدم تخصیص سهمی به اقلیم کردستان در قانون بودجه 2020 عراق موجب ایجاد مسائل و مشکلات و بحران های جدی خواهد شد و به همین دلیل نیز تحویل نفت از سوی اقلیم به بغداد برای جلوگیری از ایجاد بحران ضرورتی انکار ناپذیر است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان عراق درباره احتمال توافق میان دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی بر سر موضوع بودجه و تحویل نفت از سوی اربیل به بغداد، اظهار کرد: تاکنون سقف مطالبات طرفین بالا است و پیش بینی درباره احتمال توافق میان آن ها دشوار می باشد و باید منتظر نتایج مذاکرات و رایزنی های رئیس جمهور و رئیس مجلس نمایندگان عراق با مقامات اقلیم کردستان باشیم.

احمد حاجی رشید اظهارات جوتیار عادل سخنگوی دولت اقلیم کردستان مبنی بر بدهی 80 میلیارد دلاری بغداد به‌ اقلیم کردستان و در مقابل نیز، پاسخ عبدالهادی السعداوی، عضو کمیسیون دارایی در مجلس نمایندگان عراق مبنی بر 100 میلیارد دلار مطالبات دولت مرکزی از دولت اقلیم کردستان را اظهارات و رویکردی منفی دانست و خاطرنشان ساخت: اقلیم کردستان در حالی عدم پرداخت سهم بودجه ای از سوی بغداد طی چند سال اخیر را مطرح می کند که خود نیز طی این سال ها حاضر به تحویل نفت و درآمدهای فدرالی و ملی بر اساس قانون اساسی و توافق ها به دولت مرکزی نبوده و به همین دلیل چنین اظهارات و ادعاهایی و پافشاری بر آن ها به هیچ عنوان خدمتی به تلاش ها برای حصول توافق میان طرفین نخواهد کرد و موجب تشدید اختلافات و پیچیده تر شدن اوضاع می شود.

وی در پایان، ضمن اشاره به این که گزارش ها حاکی از ارائه پروژه ای پیشنهادی از سوی محمد الحلبوسی رئیس مجلس نمایندگان عراق برای حل مسئله بودجه اقلیم کردستان و سهم اقلیم کردستان از آن در دیدار با مقامات کُرد است، از جزئیات و محورهای این پیشنهاد اظهار بی اطلاعی و ابراز امیدواری کرد که دیدارهای مقامات عراقی در اقلیم کردستان به نتیجه برسند، زیرا در غیر این صورت، روابط فی مابین دچار تنش خواهد شد و وضعیت پیچیده تر از گذشته می شود.