سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 28 شهریور 1398  ::  12:49   

وزیر دفاع ترکیه:

ترکیه در منطقۀ امن شمال سوریه پایگاه های نظامی دائمی احداث می کند

سرویس ترکیه – وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد کشورش قصد دارد مانند پایگاه های دائمی شمال عراق، در شمال سوریه نیز با هماهنگی ایالات متحده پایگاه های نظامی دائمی احداث کند.

به گزارش کردپرس، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد ارتش کشورش به منظور انجام گشت های زمینی به صورتی کارآمدتر، همانند شمال عراق، در شمال سوریه نیز پایگاه های نظامی احداث می کند.

آکار در مصاحبه با روزنامۀ «ترکیه» گفت: «ما پایگاه های گشت در شرق [رودخانۀ] فرات احداث می کنیم. این یک دستاورد بزرگ است اگر ما بتوانیم این پایگاه ها را احداث کنیم و تروریست ها از منطقه عقب نشینی کنند.»

آکار با تأکید بر این که این اقدام با هماهنگی ایالات متحده خواهد بود، افزود: «این پایگاه ها میان ترکیه و ایالات متحده مشترک خواهند بود. ما می خواهیم این پایگاه ها دائمی باشند. تعداد آنها بسته به نیاز تعیین خواهد شد.»

وزیر دفاع ترکیه یادآوری کرد که ارتش کشورش برای مبارزه با حزب کارگران کردستان (PKK) در شمال عراق پایگاه های نظامی دائمی احداث کرده و پایگاه های شمال سوریه نیز مانند آنها خواهند بود.

وی یک بار دیگر بر مواضع آنکارا دربارۀ ابعاد منطقۀ امن شمال سوریه تأکید کرد و گفت: «ما به همین مقدار بسنده نمی کنیم. هدف ما ایجاد منطقۀ امنی با عمق 30 تا 40 کیلومتر در امتداد مرزهایمان است.»

آکار آمریکایی ها را به کم کاری و وقت کشی در فرایند تأسیس منطقۀ امن متهم کرد و گفت: «اقدامات ما [برای منطقۀ امن] مشخص است. آمریکایی ها با بی رغبتی اقدام می کنند. روند کند است اما پیش می رود. گشت زمینی مرحله به مرحله ادامه خواهد یافت تا کل 440 کیلومتر نوار مرزی را در بر گیرد.»

لازم به ذکر است رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در ضرب الاجلی دو هفته ای تهدید کرده است در صورتی که اهداف ترکیه از همکاری با ایالات متحده در ایجاد منطقۀ امن، یعنی عمق 30 تا 40 کیلومتری و اسکان حدود دو میلیون پناه جوی سوری ساکن ترکیه در منطقۀ امن محقق نشود، دست به اقدام یک جانبه و احتمالاً حملۀ نظامی به مواضع کردها در شمال سوریه خواهد زد.

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه