انتشار:  پنج‌شنبه 28 شهریور 1398  ::  12:58   

دیدار عبدالمهدی با مسئولان هندی در دهلی‌نو در میانه راه سفر به چین

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر عراق در میانه راه سفر به چین، در پایتخت هند توقف کوتاهی داشته و با برخی مسئولان دولت این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری موازین نیوز، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق صبح امروز (پنج شنبه) در پیامی خطاب به مردم این کشور در رابطه با جزئیات سفر رسمی و چند روزه خود به چین در راس یک هیئت عالی رتبه، اعلام کرد که در میانه راه در شهر دهلی نو، پایتخت هند توقف کوتاهی داشته جایی که با برخی مسئولان دولت این کشور دیدار و گفت و گو کرده است.

نخست وزیر عراق در پیام خود در این باره آورده است: در مسیر سفر به چین و به دلیل آن که راه از هند می گذرد، برای مدت کوتاهی در دهلی نو توقف کردیم و با برخی مسئولان در دولت هند به بررسی فعال سازی کمیسیون مشترک میان دو کشور پرداختیم که از سال 2013 تاکنون تشکیل جلسه نداده است.

در ادامه پیام عبدالمهدی همچنین آمده است: بر سر اهمیت سفرهای متقابل میان مسئولان ارشد دو کشور توافق کردیم جایی که نفت عراق در جایگاه نخست واردات نفت هند قرار دارد و دو کشور نیز از گذشته دور تاکنون دارای روابط تجاری، سیاسی و فرهنگی هستند.

این در حالی است که دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر عراق پیشتر با صدور بیانیه کوتاهی اعلام کرده بود که عبدالمهدی برای انجام یک سفر رسمی چند روزه، شامگاه چهارشنبه شهر بغداد، پایتخت این کشور را در راس یک هیئت عالی رتبه به مقصد چین ترک کرده است.

در همین حال، عبدالمهدی نیز در مصاحبه با برخی شبکه های ماهواره ای عراقی و عربی پیش از سفر به چین، در رابطه با دلایل انجام این سفر تاکید کرده بود که هدف از آن تکمیل و اتمام توافقنامه های منعقد شده میان دو کشور در سال 2015 میلادی و نهایی کردن جزئیات و فعال سازی آنها می باشد.

نخست وزیر عراق ضمن تاکید بر این که در سفر به چین تلاش خواهد کرد تا کشورش را به یک پل ارتباطی میان خاور نزدیک و خاور دور تبدیل کند، اظهار داشت: دارای یک صندوق شراکت برای عمران میان عراق و چین هستیم که نفت آن را پوشش می دهد؛ چین دارای تجربه های موفقیت آمیزی در آسیا و آفریقا است و یک کشور بزرگ دارای اقتصاد مهم در سطح جهان به شمار می آید.

عبدالمهدی همچنین تصریح کرد: با چین دارای شراکت هستیم و کار با آن ادامه دارد؛ این کشور دارای نقدینگی زیادی بوده و در زمینه فناوری به سطح بالایی رسیده است؛ محور سفر نیز دستیابی به این نتیجه است که چین در زمینه زیرساخت شریک عراق باشد.

برچسب‌ها:
#عراق
#عبدالمهدی
#سفر به هند
#سفر به چین