سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 28 شهریور 1398  ::  15:45   

گفتگوی نچیروان بارزانی و رئیس مجلس عراق بر سر بودجه سال آینده عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان-در دیدار میان رئیس اقلیم کردستان و رئیس مجلس عراق، طرفین در مورد مسائلی چون گفتگوهای اربیل و بغداد و تدوین بودجه سال آینده عراق، بحث و گفتگو کردند.  

به گزارش کردپرس، امروز پنج شنبه 28 شهریور/19 سپتامبر، محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق، وارد فرودگاه شهر اربیل شده و از سوی هیئت رئیسه پارلمان کردستان مورد استقبال قرار گرفته و سپس به دیدار نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان رفت.

طبق اطلاعیه پایانی این دیدار که در شبکه تلویزیونی روداو منتشر شد، در دیدار بارزانی و الحلبوسی وضعیت سیاسی و امنیتی عراق مورد بحث قرار گرفته و طرفین بر ضرورت حفظ امنیت سیاسی و ثبات امنیتی عراق و اهمیت تداوم گفتگو و مذاکرات میان اربیل و بغداد برای حل اختلافات در چارچوب قانون اساسی عراق، تاکید کردند.

همچنین موضوع تدوین بودجه سال 2020 میلادی عراق و بازسازی مناطق جنگ زده کشور و وضعیت آوارگان عرب اسکان داده شده در اقلیم کردستان و راهکارهای بازگرداندن آنان به محل سکونت خود، از دیگر محورهای گفتگوهای بارزانی و الحلبوسی عنوان شده است.

رئیس اقلیم کردستان و رئیس پارلمان عراق در بخشی دیگر از گفتگوهای خود به رایزنی بر سر روابط عراق با دیگر کشورهای منطقه و جهان و نیز تحولات اخیر منطقه پرداختند.

دو روز پیش از سفر الحلبوسی به اربیل، برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز به منظور گفتگو با مقامات اربیل و با هدف حصول توافق میان اقلیم و بغداد و جلوگیری از تنش به ویژه در مورد نفت و بودجه به اربیل سفر کرد.

الحلبوسی قرار است که با مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان نیز دیدار کند.