سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 28 شهریور 1398  ::  16:23   

اعلام مخالفت بغداد با پیوستن عراق و اسرائیل به ائتلاف دریایی آمریکا

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزارت خارجه عراق تاکید کرد که این کشور به هیچ گونه نیروی بین المللی برای حفاظت از خلیج فارس نمی پیوندد و با مشارکت اسرائیل در چنین نیرویی نیز مخالف است.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری المسله، احمد الصحاف، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق امروز (پنج شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که کشورش به هیچ گونه نیروی بین المللی برای حفاظت از گذرگاه های دریایی در خلیج فارس نمی پیوندد.

الصحاف در بیانیه خود ضمن تاکید بر این که عراق با مشارکت رژیم صهیونیستی در هر گونه نیروی بین المللی برای حفاظت از گذرگاه های دریایی در خلیج فارس مخالف است، خاطر نشان ساخت که به باور کشورش، مسئولیت حفاظت از خلیج فارس بر عهده کشورهای مشرف به آن می باشد.

سخنگوی وزارت خارجه عراق در گفت و گو با المسله نیز تاکید کرد که اعلام مخالفت کشورش با پیوستن به هر گونه نیروی بین المللی برای حفاظت از گذرگاه های دریایی در خلیج فارس، برآمده از چشم انداز عراقی در تلاش برای تثبیت امنیت با هدف ایجاد محیط باثبات برای این کشور و مناطق همجوار آن در راستای تکمیل پروژه توسعه و آبادانی خود می باشد.

الصحاف ضمن تاکید بر این که عراق امنیت ناوبری در گذرگاه های خلیج فارس را برای پیشرفت پروژه های توسعه خود ضروری می داند، اظهار داشت: به دلیل آن که تامین امنیت خلیج (فارس) مسئولیت کشورهای مشرف به آن می باشد، عراق با پیوستن به هر گونه نیروی امنیتی و نظامی برای تامین حفاظت مخالف است و در هر گونه ائتلافی از این قبیل نیز شرکت نخواهد کرد چرا که باعث پیچیدگی بیشتر بحران منطقه ای خواهد شد؛ ما پیوستن خود به هر گونه محور نظامی و همچنین پیوستن رژیم صهیونیستی به آن را نمی پذیریم.

یادآور می شود که به دنبال اعلام تصمیم آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف دریایی به بهانه تامین امنیت ناوبری در خلیج فارس، دریای عمان، تنگه هرمز و تنگه باب المندب، یسرائیل کاتس، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی تاکید کرد که در این ائتلاف دریایی و به ویژه در برخی زمینه های مشخص از جمله زمینه اطلاعاتی شرکت خواهند کرد.

این در حالی است که روز گذشته ابتدا عربستان سعودی و پس از آن امارات نیز از تصمیم خود برای پیوستن به ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا برای تامین امنیت گذرگاه های دریایی و حفاظت از ناوبری آزاد خبر دادند.