انتشار:  پنج‌شنبه 28 شهریور 1398  ::  19:21   

دمیرتاش:

اپوزیسیون ترکیه با فشار ارتش به لغو مصونیت نمایندگان HDP رأی داد

سرویس ترکیه – دمیرتاش در یک مصاحبه گفته است حزب جمهوری خواه خلق تحت فشار ارتش ترکیه نظر خود را تغییر داد و بر خلاف انتظار به طرح لغو مصونیت قضایی نمایندگان، که به زندانی شدن وی و همکارانش انجامید، رأی مثبت داد.

به گزارش کردپرس، صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک سابق حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) که پس از لغو مصونیت قضایی نمایندگان در سال 2016 محاکمه و زندانی شد، در یک مصاحبه از فشار ارتش ترکیه به اپوزیسیون برای رأی دادن به طرح لغو مصونیت قضایی نمایندگان این حزب سخن گفته است.

به نوشتۀ روزنامۀ یوکسکووا، دمیرتاش در مصاحبه ای که به تازگی در یک کتاب منتشر شده گفته است حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه، یعنی حزب جمهوری خواه خلق (CHP)، پس از دیدار یکی از نمایندگان این حزب از مرکز فرماندهی ارتش در آنکارا، در یک تغییر موضع اساسی به نفع لغو مصونیت قضایی نمایندگان رأی داد که در نهایت به تعقیب قضایی و زندانی شدن دمیرتاش و تعدادی دیگر از نمایندگان HDP شد.

به نوشتۀ پایگاه خبری – تحلیلی احوال، CHP در دور نخست رأی گیری که سال 2016 انجام شد به این طرح رأی منفی داد. اما پیش از برگزاری دور دوم رأی گیری، کمال قلیچدار اوغلو رهبر CHP اعلام کرد حزب متبوع وی به این طرح ردی مثبت خواهد داد، اگر چه آن را مغایر با قانون اساسی ترکیه می داند.

دمیرتاش در مصاحبه ای که در کتاب «چیزی تغییر نکرده است؛ نمایندگان HDP از پارلمان تا زندان» منتشر شده گفته است HDP شایعاتی شنیده است که دیدارهای نمایندۀ CHP در مرکز فرماندهی ارتش دلیل تغییر موضع CHP بوده است.

یوکسکووا از دمیرتاش چنین نقل می کند: «یک روز همه چیز کاملاً آشکار خواهد شد. من تنها می توانم بگویم که همه چیز با دیدار یکی از نمایندگان CHP از مرکز فرماندهی ستاد مشترک ارتش چند روز پیش از رأی گیری آغاز شد و سرانجام رأی CHP به "آری" تغییر کرد.»

CHP همواره به خاطر رأی مثبت به طرح لغو مصونیت قضایی نمایندگان، که از سوی حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) پیشنهاد شده و HDP هدف و قربانی اصلی آن بود، مورد انتقاد بوده است.

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه
#صلاح الدیم دمیرتاش
#کردها