انتشار:  پنج‌شنبه 28 شهریور 1398  ::  20:17   

واکنش مظلوم کوبانی به ضرب الاجل دو هفته ای اردوغان:

اردوغان واقعاً در پی ایجاد جنگ است

سرویس سوریه- مظلوم کوبانی، فرمانده کل نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه در اظهاراتی با اشاره به ضرب الاجل دو هفته ای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و تهدید به حمله نظامی علیه شرق فرات عنوان کرد: اردوغان واقعاً در پی ایجاد جنگ است زیرا تداوم اقتدارش را در جنگ می بیند.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری KRDnews، مظلوم کوبانی، فرمانده کل نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه در اظهاراتی با اشاره به ضرب الاجل دو هفته ای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و تهدید به حمله نظامی علیه شرق فرات عنوان کرد: به غیر از موارد توافق شده هیچ اقدام دیگری صورت نخواهد گرفت. این روند از ابتدای سال آغاز شده و ادامه دارد. روندی نیست که در چند ماه اخیر به وجود آمده باشد. زمانی که تهدیدات حمله نظامی افزایش پیدا کرده مذاکره نیز سرعت بیشتری به خود گرفت. ما هیچ تهدیدی علیه ترکیه به حساب نمی آییم هیچ دلیلی برای حمله نظامی به ما وجود ندارد. ما موافق توافقات به وجود آمده هستیم.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: مذاکرات و دیالوگمان با ترکیه هشت ماه است که ادامه دارد. این مذاکرات با میانجی گری آمریکا صورت می گیرد. طرف های آمریکایی ابتدا با آنان مذاکره کرده و سپس با ما دیدار می کنند. دیدگاه ها و نظرات ما را به آنان منتقل می کنند. بعد از این دیالوگ ها توافقی بر اساس سه ماده به وجود آمده است. توافق به دست آمده بر اساس دیالوگ و مذاکرات هشت ماهه به دست آمده است. اکنون نیز اقدامات عملی در جریان است. در کنار این اقدامات عملی از سوی ترکیه و آمریکا ما نیز اقداماتی انجام می دهیم. از طرف ما مشکلی وجود ندارد. آمریکایی ها نیز معتقد هستند که روند سریعتر از آن چیزی که انتظار داشتند پیش می رود. این توافقات اگر به طور کامل اجرایی شود این مسئله به سود همه خواهد بود و نگرانی همه طرف ها را برطرف خواهد کرد. ولی عجیب اینجا است که بعد از توافقات به دست آمده ادبیات اردوغان تغییر پیدا کرد. به نوعی سخن می گوید که گویا توافقی حاصل نشده است.

کوبانی در ادامه خاطرنشان کرد: اردوغان در شرایط سختی قرار دارد. سیاستی که در منطقه دنبال می کند وارد بن بست شده است. اردوغان واقعاً در پی ایجاد جنگ است زیرا تداوم اقتدارش را در جنگ می بیند. جنگی را که علیه شمال عراق در جریان است کافی ندانسته و در پی ایجاد جنگی جدید در کردستان سوریه است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#آمریکا