انتشار:  پنج‌شنبه 28 شهریور 1398  ::  20:59   

پارلمان اروپا برکناری شهرداران کرد ترکیه را محکوم کرد

سرویس ترکیه - جلسه بررسی موضوع برکناری شهرداران کرد ترکیه و تعیین سرپرست به جای آنان توسط وزارت کشور ترکیه و همچنین آخرین تحولات در خصوص وضعیت حقوق بشر در ترکیه در پارلمان اروپا برگزار شد و گروه های سیاسی حاضر در پارلمان این اقدام ترکیه را محکوم کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه بیرگون، جلسه بررسی موضوع برکناری شهرداران کرد ترکیه و تعیین سرپرست به جای آنان توسط وزارت کشور ترکیه و همچنین آخرین تحولات در خصوص وضعیت حقوق بشر در ترکیه در پارلمان اروپا برگزار شد و گروه های سیاسی حاضر در پارلمان ضمن محکوم کردن ترکیه در خصوص برکناری شهرداران کرد خواستار آزادی فوری نمایندگان پارلمان و سیاستمداران زندانی شدند.

در بیانیه مشترک منتشر شده از سوی گروه های سیاسی در پارلمان ترکیه ضمن انتقاد شدید از برکناری شهرداران کرد عنوان شده است که این اقدام آسیبی جدی به دموکراسی در ترکیه وارد می کند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: از وضعیت حقوق بشر در ترکیه، اصول احترام به اساس دولت حقوقی، حقوق اساسی و آزادی ها در ترکیه نگرانی های عمیقی به وجود آمده است. دستور بازداشت ها بر اساس میل شخصی، دخالت های اداری و قضایی، صدور ممنوعیت های خروج از کشور برای سیاستمداران و افزایش فشارها علیه نمایندگان سازمان های مدنی و آکادمیسین ها را محکوم می کنیم. تحقیقات قضایی و پرونده هایی که تحت عناوین مبارزه با تروریسم ایجاد می شود نگران کننده است. ترکیه بایستی قوانین مبارزه با تروریسم را مطابق با قوانین حقوق بشر بین المللی تنظیم کند. این قوانین نبایستی در راستای مجازات افراد و رسانه ها به خاطر استفاده از حق آزادی بیان قرار بگیرد. بایستی بر اساس احکام دادگاه حقوق بشر اروپا حرکت کرد. بایستی به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا در خصوص صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها احترام گذاشت.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#اتحادیه اروپا