انتشار:  پنج‌شنبه 28 شهریور 1398  ::  21:43   

مجازات زندانی کُرد به دلیل سخن گفتن به زبان کردی در زندان ترکیه

سرویس ترکیه - رمضان چکمن، زندانی سیاسی کرد در زندان دنیزلی به دلیل سخن گفتن به زبان کردی به کمیته انضباطی زندان ارجاع و برای وی مجازات در نظر گرفته شده است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، بر اساس اطلاعات به دست آمده از زندان تیپ T دنیزلی ترکیه، رمضان چکمن، زندانی سیاسی کرد در این زندان به دلیل سخن گفتن به زبان کردی به کمیته انضباطی زندان ارجاع و به همین خاطر برای وی مجازات در نظر گرفته شده است که بر اساس حکم صادر شده از سوی کمیته انضباطی زندان وی از یک ماه تا سه ماه از برنامه های دسته جمعی در زندان محروم شده است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از وکیل رمضان چکمن، این زندانی سیاسی در اثنای دیدار با خانواده خود اقدام به سخن گفتن به زبان کردی کرده است که این وضعیت با اعتراض مامورین زندان روبه رو شده و چکمن در جواب به اعتراض مامورین زندان به کردی سخن گفتن او اعلام کرده است: "اگر زیاد مشتاق هستید که بدانید چه می گویم بهتر است به کلاس های زبان کردی مراجعه کرده و زبان کردی یاد بگیرید". این بحث میان وی با مامورین زندان باعث مجازات او شده است.

لازم به ذکر است، ممنوعیت تکلم به زبان کردی در زندان های ترکیه یکی از شیوه های معمول در دوران کودتای 12 سپتامبر در ترکیه و دهه 90 میلادی در این کشور است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها