انتشار:  جمعه 29 شهریور 1398  ::  07:06   

نماینده CHP در پارلمان ترکیه:

اردوغان در سایه زندانی بودن نمایندگان HDP در رفراندوم پیروز شد

سرویس ترکیه - ایلهان جیهانر، نماینده استانبول در پارلمان ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP)، در اظهاراتی با اشاره به انتقاد صلاح الدین دمیرتاش در خصوص نقش CHP در لغو مصونیت قضایی از نمایندگان پارلمان ترکیه گفت: رای CHP به لغو مصونیت قضایی نمایندگان در نتیجه رفراندوم 2017 و تغییر رژیم هم نقش داشت.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، ایلهان جیهانر، نماینده استانبول در پارلمان ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP)، در اظهاراتی با اشاره به انتقاد صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)، در خصوص نقش CHP در لغو مصونیت قضایی از نمایندگان پارلمان ترکیه و زندانی شدن آنان گفت: کمال قلیچدار اوغلو، رئیس حزب CHP در خصوص لغو مصونیت های قصایی عنوان کرده بود "اگرچه چنین اقدامی مخالف قانون اساسی ترکیه است ولی به آن آری خواهیم گفت". نتایج فزاینده این اقدام همچنان ادامه دارد. با رفراندوم 17 آوریل 2017 سیستم مدیریتی و رژیم ترکیه تغییر کرد. تصورم در این است که حتی در این تغییر رژیم هم آری گفتن CHP به لغو مصونیت قضایی دخیل بوده است. بخش مهمی از اعضای HDP دستگیر شده و این حزب نتوانست در رفراندوم حضور پیدا کرده و به صورت عملی در میادین اقدام سیاسی انجام دهند. در خصوص رفتار و اقدام آن دوره حزب هنوز از داخل حزب نقد از خود صورت نگرفته است.

لازم به ذکر است، صلاح الدین دمیرتاش در یک مصاحبه اعلام کرده است: حزب جمهوری خواه خلق تحت فشار ارتش ترکیه نظر خود را تغییر داد و بر خلاف انتظار به طرح لغو مصونیت قضایی نمایندگان، که به زندانی شدن وی و همکارانش انجامید، رأی مثبت داد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#صلاح الدین دمیرتاش