سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  جمعه 29 شهریور 1398  ::  12:20   

وزیر راه و شهرسازی:

اتصال آزادراه خرم‌آباد - پل‌زال به چیلات در مرحله فراخوان است

سرویس ایلام - وزیر راه و شهرسازی در بازدید از محورهای ارتباطی منتهی به عتبات عالیات در استان ایلام گفت: اتصال آزادراه خرم‌آباد - پل‌زال به چیلات در مرحله فراخوان است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، محمد اسلامی در جریان سفر به استان ایلام با حضور در شهر دهلران گفت: مهم‌ترین مسأله در خصوص دهلران، اتصال آزادراه خرم‌آباد - پل‌زال به چیلات دهلران و مرزعراق است. موضوع در مرحله فراخوان قرار دارد و قطعاً همین دو پروژه تأثیرات زیادی را در دهلران در بحث توسعه‌ای آن به همراه خواهد داشت. 

او در خصوص بحث زیرساخت‌ها در سه استان خوزستان، کرمانشاه و ایلام بابت مراسم اربعین اظهار داشت: در زیرساخت‌ها تلاش می‌کنیم مسیرهای مواصلاتی از حداکثر توان برخوردار باشند. در همین خصوص تعریض جاده‌ها در خوزستان و ایلام در حال انجام است.

مفروضاتی که پایانه ها با آن ساخته شده اند امروز دیگر صادق نیست

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید تصریح کرد: نکته‌‌ای که در این‌خصوص بابت پایانه‌ها وجود دارد این است که هر پایانه‌ای با یک سری مفروضات بهره‌برداری شده است. این مفروضات که پایانه‌ها با آن ساخته شده‌اند امروز دیگر صادق نیست. چرا که قیاس‌ها فرق کرده و نوع و کیفیت بهره‌برداری متفاوت شده است.

اسلامی ادامه داد: با این شرایط پایانه‌ها دو وضعیت پیدا می‌کنند که یکی داشتن آمادگی جهت فعالیت‌های روزمره امور ترانزیت و مبادلات مسافری و تجاری و یکی ارائه خدمات در مقیاس اربعین است.

وزیر راه‌وشهرسازی افزود: این موضوع موجب شده که در حال حاضر در ایلام، شلمچه و چذابه ظرفیت پایانه‌ها را گسترش دهیم. این کار صورت گرفته و امیدواریم تا ۱۷ مهرماه که نخستین روز برنامه‌های اربعین اعلام شده، تکمیل و آماده سرویس‌دهی شود.

محمد اسلامی با اشاره به اینکه در این خصوص چند ملاحظه وجود دارد اذعان داشت: کاستی‌هایی در سال‌های قبل وجود داشته که تصمیم به برطرف کردن آنها گرفته شده است. در این زمینه با برنامه‌ریزی‌ها و مشارکت‌هایی که انجام شده نسبت به سال‌های قبل تغییرات قابل توجهی را شاهد هستیم.

موکب‌ها نباید در مسیر ترافیکی باشند

وی ادامه داد: در این زمینه نکته بعدی موکب‌ها هستند که نباید در مسیر ترافیکی قرار داشته باشند. به همین خاطر پیش‌بینی این بود که همزمان پارکینگ‌ها بیشتر شود و تمهیداتی نیز در مرز چذابه و مهران اندیشیده شده است.

وزیر راه‌وشهرسازی با تأکید مجدد بر عدم افزایش قیمت‌های اتوبوس و هواپیما در ایام اربعین گفت: همانطور که قبلا اعلام شد هر گونه افزایش قیمت بالاتر از نرخ قانونی که اعلام شده است تخلف بوده و با آن برخورد خواهد شد.

وی بابت تمهیدات اندیشیده شده در مسیر برگشت زائران از عراق به ایران با توجه به حل مشکل ویزا و پیش‌بینی حجم 3.5 تا ۴ میلیون نفری مسافر گفت: سال گذشته در مهران شاهد وقفه‌ای در بازگشت مسافران بودیم که این مسأله بابت کمبود اتوبوس نبود چرا که ازدحام جمعیت ورودی باعث این مسأله شد. امسال یک جاده دسترسی به پایانه برکت ایجاد شده است تا اتوبوس‌ها هنگام بازگشت در مسیر زائرین نباشند. این موضوع موجب می‌شود که گره‌ ترافیکی سال گذشته اتفاق نیفتد. تمهیدات دیگری هم بابت افزایش ظرفیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی درنظر گرفته شده است که درصورت لزوم وارد چرخه خواهند شد.

پیش بینی هشت هزار اتوبوس برای برگشت زوار

وی افزود: نکته بعد در خصوص تمهیداتی است که ستاد مرکزی اربعین در بحث جابجایی مسافران پیش‌بینی کرده است. در این خصوص در بحث ریلی شاهد افزایش قطارها هستیم و در مسیرهای هوایی پروازها افزایش پیدا کرده‌اند. همچنین ۸ هزار اتوبوس نیز پیش‌بینی شده‌اند تا مردم را به مقاصد خود اعزام کنند.

وی درخصوص اینکه دهلران مهمترین مبادی ورود در استان ایلام در زمان اربعین است و بابت ۴ خطه شدن آن چه اقداماتی صورت گرفته تصریح کرد: درخصوص باند دوم محور ایلام-مهران نقاط باقیمانده در حال اجرا است و برای محور مهران – دهلران  و دهلران به اندیمشک است در سال‌های گذشته کارهایی انجام شده‌است. در حال حاضر برای انجام این طرح تأمین مالی آن مهم است که بنا شد از طریق مجوز ماده ۵۶ تأمین مالی آن صورت بگیرد. این موضوع یکی از برنامه‌هایی است که در دستور کار وزارت راه ‌و شهرسازی قرار دارد.