انتشار:  جمعه 29 شهریور 1398  ::  10:27   

تداوم تلاش و گفتگوی اربیل و بغداد برای حصول توافق و حل مشکلات

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نخست وزیر اقلیم کردستان و رئیس مجلس عراق، در راستای تداوم گفتگو و تلاش های خود برای حل اختلافات و مشکلات فیمابین دیدار کرده و  بر ضرورت یافتن راه حل اساسی اختلافات تاکید کردند.

به گزارش کردپرس، محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق که دو روز پس از رئیس جمهور عراق و برای گفتگو  با مقامات اقلیم کردستان به منظور حل مشکلات و اختلافات اربیل و بغداد وارد اربیل شد، پس از دیدار با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان و مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات (پارتی) در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه آمریکایی شهر دهوک واقع در شمال اقلیم، حضور یافت.

وی در حاشیه این مراسم و در راستای ادامه دیدار با مقامات اقلیم، دیداری را با مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان انجام داد. 

شبکه تلویزیونی روداو در این مورد گزارش داد که بارزانی ضمن امیدواری برای رسیدن به راه حل اساسی برای همه مشکلات در چارچوب قانون اساسی عراق و اعلام آمادگی اربیل برای همکاری در این زمینه گفت که موفقیت اقلیم کردستان به مثابه موفقیت تمام عراق بوده و حل نهایی مشکلات منافع همه طرف ها را تامین می کند.

وی تاکید کرد که دولت مرکزی عراق باید با اقلیم کردستان به عنوان یک اقلیم فدرالی تائید شده در قانون اساسی عراق، تعامل داشته باشد.

بارزانی همچنین به مسائل امنیتی و مقابله با داعش پرداخته و با تاکید بر اینکه عناصر داعش هنوز در بسیاری مناطق عراق باقی مانده اند،  از ایجاد هماهنگی میان نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان و نیروهای عراقی، برای از بین بردن بقایای داعش استقبال کرد.

الحلبوسی نیز در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از حضور در اقلیم و دیدار با مقامات مختلف، گفت که اقلیم در بسیاری از زمینه ها پیتشرفت کرده است.

وی روابط میان اربیل و بغداد را در سطحی خوب توصیف کرده و اظهار امیدواری کرد که به  زمینه مناسب و مشترک برای حل مشکلات برسند.

رئیس مجلس عراق تاکید کرد که بغداد به هیچ عنوان خواهان ضرر و زیان شهروندان اقلیم کردستان نیست و به عنوان یک اصل به این موضع خود پایبند است.

وی به برخی اظهار نظرهای مقامات احزاب و جریان های بغداد، در مورد اقلیم اشاره کرده و تاکید کرد که  این گونه اظهار نظرها موضع رسمی دولت مرکزی عراق، نبوده و هیچ گونه موضع گیری منفی علیه اقلیم از سوی بغداد وجود ندارد.