سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 29 شهریور 1398  ::  14:56   

در پی ممانعت از ورود مقام اتحادیه میهنی به اربیل؛

تشدید اختلافات میان اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان/تیراندازی به دفتر پارتی در سلیمانیه

سرویس عراق و اقلیم کردستان- ممانعت از ورود عضو دفتر سیاسی حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) به اربیل که تحت کنترل نیروهای حزب دمکرات (پارتی) است، موجب وخامت روابط میان دو حزب و تشدید واکنش ها و تنش های میان آنان و وقوع تیراندازی به دفتر پارتی در سلیمانیه از سوی افراد ناشناس شد. 

به گزارش کردپرس، روز پنج شنبه 28 شهریور/ 19 سپتامبر، نیروهای امنیتی اربیل که تحت فرمان حزب دمکرات کردستان (پارتی) هستند از ورود محمود سنگاوی عضو دفتر سیاسی حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) به این شهر جلوگیری کردند.

 این اقدام سلسله واکنش هایی را از سوی این دو حزب حاکم اقلیم کردستان که بدنه دولت اقلیم را تشکیل داده و قدرت را در اختیار دارند در پی داشته و اختلافات میان آنان را که سابقه چندین دهه را داشته تشدید کرد.

 این در حالی است که طی ماه های گذشته این دو حزب در پی گفتگوهای طولانی به برخی توافقات در مورد اختلافات فیمابین و  مسائل مربوط به اقلیم، کرکوک و روابط با بغداد رسیده بودند.

در پی ممانعت از ورود سنگاوی به اربیل، سخنگوی یکیتی تاکید کرد که انحصار طلبی در اربیل قابل قبول نیست.

لطیف شیخ عمر، تاکید کرد که ممانعت از ورود سنگاوی به اربیل، اقدامی متناقض با اصل همزیستی مسالمت آمیز و دمکراسی در اقلیم کردستان و غیرقابل قبول است که باید تمامی احزاب اقلیم کردستان، علیه چنین اقدامی موضع گیری کرده  و اجازه ندهند که شهر اربیل به انحصار حزبی خاص درآید، چرا که اربیل پایتخت اقلیم کردستان و متعلق به همگان است.

با این حال وزارت امور داخلی اقلیم طی اطلاعیه ای تاکید کرد که هیچ گونه فرمان و دستوری در پشت این اقدام نبوده و تحقیقات و بررسی های لازم  در مورد آن انجام می شود.

 واکنش ها به این اقدام ادامه داشته و سعدی احمد پیره دیگر عضو دفتر سیاسی یکیتی طی گفتگو با سایت خبری خندان، اعلام کرد یکیتی تصمیم گرفته که کوسرت رسول علی معاون دوم دبیر کل فقید یکیتی، طی نامه ای رسمی به مسعود بارزانی رهبر پارتی، خواستار پیگیری این اقدام از سوی بارزانی شده و تاکید کند که چنین مواضعی به هیچ روی از سوی این حزب پذیرفتنی نیست و با قوانین اقلیم و اصول دمکراسی متناقض است.

وی با اشاره به اینکه دفتر سیاسی یکیتی نشست خود را که قرار بود در اربیل برگزار شود به سلیمانیه منتقل کرده است؛  تاکید کرد که مسئولین پست های بازرسی اختیار تصمیم گیری در مورد چنین اقداماتی را نداشته و بدون شک از سوی مقامات بالاتر حزب دمکرات برای ممانعت از ورود محمود سنگاوی به اربیل فرمان و دستوری، دریافت کرده اند.

همچنین گفت که این اقدام نقض اصل شراکت واقع در اقلیم بوده و موجب بروز دو اداره ای و جدا شدن اربیل و دهوک از سلیمانیه و حلبچه می شود.

از سوی دیگر رسانه های اقلیم کردستان اعلام کردند که اتحادیه میهنی نیز شمار نیروهای امنیتی تحت فرمان خود در ورودهای استان سلیمانیه را که تحت کنترل این حزب است، افزایش داده است.

فراکسیون این حزب در پارلمان کردستان نیز طی نشستی خبری، اعلام کردند که در خصوص این اقدام و مسئول اصلی آن تحقیق کرده و اگر رئیس و نخست وزیر اقلیم کردستان ( نچیروان و مسرور بارزانی از اعضای ارشد پارتی) مانع از ورود سنگاوی به اربیل شده اند، یکیتی نیز مانع از ورود آنان به سلیمانیه و حلبچه می شود.

همچنین تاکید کردند که این اقدام غیرقانونی بوده و موجب بی اعتمادی میان پارتی و یکیتی و اختلاف و تفرقه در اقلیم کردستان می شود.

در همین حال شبکه تلویزیونی روداو گزارش داد که مقر حزب پارتی در سلیمانیه نیز بامداد امروز جمعه 29 شهریور /20 سپتامبر، هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفته و عطا شیخ حسن، سخنگوی شورای رهبری این حزب در سلیمانیه نیز در واکنشی تند به این حمله، تاکید کرد که حفاظت از این مقر و اعضا و مقامات پارتی در سلیمانیه و نیز صیانت از صلح اجتماعی و سیاسی بر عهده نیروهای امنیتی سلیمانیه (که تحت فرمان یکیتی هستند) و استاندار و مقامات استان است.

وی تاکید کرد که دستهایی سیاه در حمله به مقر پارتی در سلیمانیه دخیل بوده و تلاش هایی برای برهم زدن اوضاع سیاسی و امنیت در اقلیم کردستان در جریان است.