سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 29 شهریور 1398  ::  17:24   

محروم شدن 85 درصد آوارگان شنگال از حق رای

سرویس عراق و اقلیم کردستان- در پی اصلاحات قانون انتخابات شوراهای استانی عراق، 85 درصد آوارگان شنگال از حق رای در این انتخابات محروم می شوند.

به گزارش کردپرس، مجلس عراق در ماه اوت گذشته، اقدام به تصویب لایحه اصلاعات قانون انتخابات شوراهای استانی این کشور کرد که بر اساس یکی از بندهای آن شهروندان این کشور که بنا به هر دلیلی از محل سکونت خود آواره شده اند، در محل اسکان موقت حق شرکت در این انتخابات و رای دادن را ندارند.

سعید جردو مسئول امور انتخاباتی منطقه شنگال در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) هشدار داد که این ماده قانونی در صورت عدم تغییر آن و اجرا شدن موجب تضییع حقوق کردهای ایزدی شنگال می شود.

وی افزود که هنوز 85 درصد از مردم شنگال که در پی حمله داعش به این منطقه و قتل عام گسترده ایزدی ها به اقلیم کردستان پناه بردند، امکان بازگشت به محل سکونت خود را نداشته و در اردوگاه های آوارگان به سر برده و بنا به این قانون از حق رای و شرکت در انتخابات شوراهای استانی عراق، محروم می شوند.

همچنین با اشاره به اینکه در انتخابات مجلس عراق نیز که سال گذشته میلادی برگزار شد،  ایزدی ها از حق رای محروم شده و آرای شمار بسیاری ازآنان ابطال شد، تاکید کرد که این اقدامات به صورت هدفمند صورت گرفته و توطئه ای خارجی آن را مدیریت می کند.

این در حالی است که مقامات کرد و به ویژه حزب دمکرات (پارتی) تاکید می کنند که اصلاحات قانون انتخابات شوراهای استانی عراق، حدود 500 هزار تن از کردهای ساکن مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد و به ویژه کرکوک را که در پی وقایع اکتبر 2017 در اقلیم کردستان به عنوان آواره اسکان داده شده اند، از حق رای محروم و پایگاه کردها در این مناطق را تضعیف می کند.

در این راستا حزب دمکرات شکایتی را علیه این قانون در دادگاه فدرال عراق تصویب و خواستار تغییر و یا لغو این ماده قانون انتخابات شوراهای استانی شده و پارلمان کردستان نیز با تاکید بر اینهک تصویب اصلاحات این قانون ، در اصل ناقض قانون اساسی عراق است، اعلام کرده شکایتی را در این مورد علیه مجلس عراق به اتهام نقض قانون طرح می کند.