انتشار:  شنبه 30 شهریور 1398  ::  13:32   

تلاش برای کاهش تنش ها در روابط دو حزب حاکم اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان – تلاش هایی برای عادی سازی روابط حزب دمکرات و اتحادیه میهنی و جلوگیری از ایجاد تنش های بیش تر میان دو حزب، در جریان است.
 

به گزارش کردپرس، ممانعت از ورود محمود سنگاوی عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) به اربیل در روز پنجشنبه گذشته از سوی نیروهای امنیتی حزب دمکرات کردستان (پارتی) بار دیگر روابط دو حزب حاکم اقلیم کردستان را تیره کرد.

محمود سنگاوی پیش تر در سخنانی به تندی از سیاست ها و رویکرد مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان انتقاد کرده  بود و عدم اجازه به وی برای ورود به مرکز اقلیم کردستان واکنشی به این انتقادات تحلیل شد.

پس از این اقدام نیروهای امنیتی پارتی، رهبران یکیتی واکنش های تندی داشته و احتمال تشدید تنش ها وجود دارد.

ریبوار اسماعیل معاون مسئول شاخه اربیل یکیتی در گفتگو با شبکه تلویزیونی رووداو از آغاز تلاش ها برای جلوگیری از تشدید اختلافات با پارتی خبر داد و گفت: در راستای حل و فصل اختلافات و پایان دادن به تنش های چند روز اخیر در روابط دو حزب، تصمیم به تشکیل کمیته ای مشترک گرفته شده است. قرار است این کمیته  در خصوص تمامی مسائل پیش آمده تحقیقات گسترده ای انجام دهد.

وی بدون اشاره به جزئیات این تصمیم و این که از سوی کدام یک از نهادهای دو حزب اتخاذ شده است، بر ضرورت جلوگیری از بزرگ شدن مشکلات و اختلافات تاکید و نسبت به پایان یافتن وضعیت موجود ابراز امیدواری کرد.

پنجشنبه گذشته در ایست بازرسی سماقولی از ورود محمود سنگاوی به اربیل ممانعت به عمل آمد.

مقامات و رسانه های پارتی اعلام کرده اند از ورود سنگاوی به اربیل جلوگیری نشده و فقط به دلیل ایجاد مشکل پس از طرح چند سوال از سنگاوی در ایست بازرسی، وی حاضر به ورود به شهر نشده است. این در حالی است که یکیتی بر ممانعت از ورود وی تاکید دارد.

این موضوع موجب واکنش هایی تند از سوی رهبران یکیتی شد و دفتر سیاسی حزب در نامه ای خطاب به مسعود بارزانی رهبر پارتی، خواستار ارائه توضیحات لازم در این باره شد.

همزمان از سوی افراد ناشناس به سوی دفاتر پارتی در سلیمانیه و یکیتی در اربیل تیراندازی شد و این رویدادها تنش ها در روابط را بیشتر کرده است.

شالاو کسرت رسول از مقامات نمایندگی اتحادیه میهنی کردستان در اربیل در واکنش به ممانعت از ورود سنگاوی به اربیل، ضمن اشاره به این که ممانعت از ورود شهروندان به اربیل و برجسته کردن دو اداره ای تبدیل به پدیده شده است، بر لزوم پایان دادن به آن تاکید کرد و گفت: مخالف انحصارطلبی در اربیل از سوی یک حزب و جریان سیاسی هستیم و تصریح می کنیم که اربیل متعلق به هیچ گروه و حزب و دسته ای نیست، بلکه پایتخت اقلیم کردستان است و برجسته کردن دو اداره ای و فعالیت برای آن هیچ گاه مورد قبول نیست.

تنش ها در روابط در حالی است که انتقادهایی از سوی یکیتی نسبت به عدم پایبندی پارتی به تعهدات و توافق های فی مابین در تشکیل دولت ائتلافی به ویژه در انتخاب استاندار کرکوک، روابط با بغداد و تعیین اختیارات قباد طالبانی معاون نخست وزیر مطرح شده است.