انتشار:  یک‌شنبه 31 شهریور 1398  ::  00:33   

یک‌ تحلیلگر برجسته عرب سوری در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

پیامدهای نشست اخیر آنکارا

سرویس سوریه-یک کارشناس سیاسی سوری گفت:در صورتی که ترکیه گروه‌های مسلح حاضر در ادلب را تعیین تکلیف نکند،ارتش سوریه به کمک روسیه به ادلب حمله خواهند کرد.

 «حسن ابو اعلا» نویسنده و تحلیلگر سیاسی عرب و رییس دفتر حزب محافظه‌کار سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به نشست اخیر آنکارا در قبال موضوع سوریه گفت:نشست سه جانبه رهبران روسیه ،ایران و ترکیه در راستای نتایج اجلاس های قبلی بود.در اعلامیه پایانی این اجلاس همانطور که انتظار می رفت،طرف‌ها به حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه و لزوم ادامه جنگ با تروریسم تاکید کردند.اما با این وجود اختلاف نظر در خصوص تشکیل کمیسیون قانون اساسی وجود داشت.

وی با اشاره به گفتگوی طرفین در خصوص تشکیل کمیته قانون اساسی آینده سوریه توضیح داد:اگرچه تشکیل کمیسیون قانون اساسی گامی در مسیر صحیح است اما همچنان آینده روشن نیست چرا که کمیته قانون اساسی بسیاری از مناطق بویژه شمال و شرق سوریه را مستثنی ساخته است و ترکیب کمیته براساس سهمیه‌بندی است که سه طرف بر آن تاکید دارند و این بدان معنی است که هر یک از طرف‌ها قادر هستند که بر موضوع کمیته قانون اساسی تاثیر بگذارند.

ابو اعلا افزود:میلیون ها سوری منتظر توافقی برای جلوگیری از حمله گسترده به ادلب ، به ویژه پس از تشدید حملات ارتش سوریه قبل از این نشست بودند.در حالی که همه امکانات در جدول سه رهبر وجود داشت ، تهران و مسکو به مخالفت با آتش بس ادامه دادند ، در حالی که شرط ترکیه بر اساس تفاهمات دو جانبه بین روسای جمهور پوتین و اردوغان باقی ماند.

رییس دفتر حزب محافظه‌کار سوریه درباره آینده ادلب توضیح داد:هرچند اجماع در خصوص تشکیل کمیسیون قانون اساسی وجود داشت اما واضح است که اختلافات بین سه طرف در مورد ادلب و سرنوشت آن هنوز هم حاکم است. اختلاف در کنفرانس مطبوعاتی سه رهبر پس از اجلاس ظاهر شد. رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد که باید از بروز هرگونه بحران بشردوستانه ای که می تواند موج جدیدی از پناهندگان را تحت فشار قرار دهد ، جلوگیری کرد و اظهار داشت که نتایج آن حتی به کشورهای اروپایی نیز خواهد رسید.

وی خاطرنشان ساخت:رئیس جمهور روسیه با تأکید بر اینکه نیروهای روسیه همچنان به پشتیبانی از مبارزات ارتش سوریه علیه تروریست ها ادامه خواهند داد معتقد است، تروریست ها از هرگونه تفاهم بین این سه کشور مستثنی هستند.روسیه به یک عملیات بزرگ در ادلب نخواهد رفت ، بلکه فقط از عملیات محدود پشتیبانی خواهد کرد.

ابو اعلا در خصوص شرایط آغاز جنگ تازه در ادلب گفت:هم روسیه و هم‌ سوریه در حال حاضر موافق نبرد جدیدی نیستند و این‌ هم به دلیل:

- وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی در سوریه ، ناتوانی در تحمل هزینه های یک جنگ بزرگ در ادلب و همچنین هزینه جذب 3 میلیون غیرنظامی در ادلب.

-عدم توانایی کنترل امنیت مناطق جدید توسط نیروهای عادی و خسارات وارده به این نیروها در تلاش برای کنترل دژهای مخالفین.

-هرج و مرج پیش بینی شده در نتیجه هرگونه عملیات گسترده ای در مقیاس بزرگ و بازگشت تروریست ها در خارج از ادلب پس از محاصره شدن 

- موج بزرگی از مهاجرت به ترکیه ایجاد می‌شود و این کشور نمی تواند آن‌ها را جذب و کنترل کند.

این کارشناس سیاسی افزود:روسیه با ادامه مذاکرات با ترکیه در صورت جدا کردن مخالفان تروریست از مخالفان معتدل ، دور کردن تروریست ها از منطقه منازعه و دور کردن تروریست از پایگاه حیمیم موافق است.

ابو اعلا تصریح کرد:با وجود توافق آشکار طرفین روسی و ترکیه و تبادل انجیر بین دو رئیس جمهور در مقابل دوربین ها ، معتقدم که صبر روسی از اجرای مفاد توافق نامه سوچی درباره ادلب در 18 سپتامبر 2018 از بین می رود. از زمان نشست تهران و قبل از توافق سوچی ، اختلافات - برای اولین بار - بین قطب های محور آستانه ظاهر شده و اهداف نهایی این سه طرف به تعبیر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه ناسازگار بوده است.

رییس دفتر حزب محافظه‌کار سوریه در خصوص اختلافات ترکیه و روسیه در زمینه ادلب گفت:روسیه اینگونه حساب می کند که یک عملیات نظامی محدود باعث کاهش توانایی جناح های تروریستی برای اجرای عملیات در استان لاذقیه و پایگاه روسیه در حمیم خواهد شد.با این حال ، آنکارا بدون گرفتن تضمین از روسیه هرگونه عملیات نظامی را در ادلب رد می کند و مخالف هرگونه ورود نیروهای سوریه و متحدین به اعماق استان ادلب است و این در حالی است که مسکو نتوانسته تهران را متقاعد کند.

وی با اشاره به ترس ترکیه از آغاز عملیات جدیدی در ادلب،گفت:آنکارا از این بیم دارد که نیروهای سوریه و متحدین در صورت نفوذ به استان ادلب ، به سمت مناطق دیگر جبهه سپر فرات، که توسط ترکیه و متحدانش تصرف شده حرکت کنند.بنابراین ، ممکن است ترکیه برای خنثی کردن سازمان (HTS) وفادار به القاعده یا حتی انحلال دائمی این سازمان و برای برداشتن بهانه های روسیه از حمایت برخی گروه‌های مسلح حاضر در ادلب دست بردارد.

ابو اعلا در پایان افزود:سرنوشت پرونده ادلب در دو هفته آینده بسیار مهم خواهد بود چرا که روسیه با ترکیه اتمام‌حجت کرد تا با سازمان های تروریستی مقابله کند.در غیر این صورت ، پاسخ روسیه به قضیه ادلب تند خواهد بود و از توفقات حاصله پیشتر خواهد رفت.