انتشار:  یک‌شنبه 31 شهریور 1398  ::  09:12   

تحلیلگر مسائل سیاسی هشدار داد:

بزرگترین اشتباه اقلیم کردستان در روابط با ترکیه

سرویس عراق و اقلیم کردستان – مسعود عبدالخالق تحلیل گر کُرد عراقی ضمن اشتباه توصیف کردن روابط استراتژیک اقلیم کردستان با آنکارا به شیوه کنونی، نسبت به تبعات‌ سیاست های ترکیه در عراق و  سوریه برای کردها هشدار داد و این کشور را دشمن کردها در منطقه توصیف کرد.
 

به گزارش کردپرس، مسعود عبدالخالق رئیس موسسه مطالعاتی - رسانه ای standardkurd در گفتگو با روژنیوز اعلام کرد اشغالگری ترکیه در کردستان عراق و ایجاد منطقه امن در مناطق شمالی سوریه که تحت کنترل کُردها است دارای یک هدف واحد و آن هم خصومت با کردها است.

این تحلیل گر سیاسی درباره روابط حزب دمکرات کردستان (پارتی) با دولت ترکیه و سوال خبرنگار درباره محاصره کمپ آوار‌گان کُرد ترکیه در مخمور عراق از سوی پارتی، گفت: حزب دمکرات کردستان و رهبران این حزب زخم خورده دولت ترکیه هستند، زیرا این کشور دارای تعاملی بد با همگان می باشد و در مقطع کنونی لازم است اقلیم کردستان نهایت همکاری و همراهی را با کردهای ترکیه و سوریه داشته باشد نه این که آن ها را تحریم و محاصره کند.

وی روابط استراتژیک حاکمیت اقلیم کردستان عراق با ترکیه را به عنوان "بزرگترین اشتباه " نام برد و گفت: می توان به عنوان همسایه با‌ ترکیه تعامل داشت، نه این که ثروت و سرمایه های خود را تقدیم آن کرد، زیرا ترکیه به دنبال احیا ولایت موصل است.

مسعود عبدالخالق در این گفتگو در خصوص اهداف ترکیه در منطقه به ویژه در ارتباط با کردها، ضمن اشغالگر خواندن حضور ترکیه در شمال سوریه که تحت کنترل کُردها است و همچنین در اقلیم کردستان عراق و اشاره به عملیات های نظامی این کشور در استان های کردنشین واقع در مرزهای خود، تصریح کرد که مسئله و مشکل‌ آنکارا موجودیت کُرد است و در راستای خصومت با کُردها است که یکپارچگی عراق و سوریه را همچون یکپارچگی خاک خود می داند.