انتشار:  یک‌شنبه 31 شهریور 1398  ::  13:05   

اربیل، بهشت گردشگری برای عراقیها

سرویس جهان- شهر اربیل به دلیل همزیستی مسالمت آمیز ادیان و داشتن امنیت، به یکی از جذابترین مقصدهای گردشگری برای ساکنان استان های مختلف عراق و کشورهای خاورمیانه تبدیل شده است.

 

به گزارش کردپرس، ایمان عمر و خانواده اش هر ساله برای فرار از گرمای طاقت فرسای بغداد به اقلیم کردستان پناه می برند. این منطقه دارای طبیعت زیبا، آثار تاریخی فراوان، امکانات تفریحی و امنیت بیشتر نسبت به سایر مناطق عراق است و به همین دلیل گردشگران زیادی را از سراسر عراق جذب می کند.

محمد می گوید: « امسال به همراه گروهی از دوستان دخترم و برای جشن گرفتن موفقیت تحصیلی آنان به آنجا می رویم. آنها لیاقت گرفتن جشن را قبل از بازگشت به مدرسه دارند. قیمت های پیشنهادی برای سفر گروهی به اقلیم کردستان منطقی است و برای خانواده های طبقات متوسط که توانایی سفر به خارج از عراق را ندارند مناسب است.»

اربیل، پایتخت اقلیم کردستان و مناطق اطراف آن مقصد دلخواه بسیاری از عراقی ها است.

وی افزود: « مناطق توریستی، رستوران ها و جاذبه های توریستی اربیل برای ما قابل دستیابی است و در آنجا نسبت به سایر جاها در عراق احساس امنیت بیشتری می کنیم. شهر بغداد بسیار گرم است و در کنار آن کارکردن زندگی را طاقت فرسا و خسته کننده تر کرده است. بنابراین، این طبیعت زیبا و آبشارها به رفع خستگی و ایجاد آرامش در انسان کمک می کند.»

تابستان داغ عراق بویژه در بغداد و جنوب عراق که گرمای آن به 50 درجه سانتیگراد می رسد، مردم را ترغیب می کند  به مناطق شمال عراق در اقلیم کردستان که دارای آب و هوای خنک تر و نیز جاذبه های گردشگری مناسب برای خانواده هاست، سفر کنند.

مهم ترین جاذبه گردشگری در شهر اربیل، قلعه آن به همراه بازار قدیمی این شهر است که بر تمام شهر مشرف است. گفته می شود که قلعه اربیل قدیمی ترین سکونت گاه دائمی بشر در جهان است که زندگی همواره در آن جریان داشته است. این قلعه در سال 2014 به عنوان میراث جهانی بشریت در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. آثار بر جای مانده در این قلعه ما را به زمان آشوریان و سومریان می رساند و گفته می شود که پرستش گاه اشتار در زیر این قلعه قرار دارد.

مناره شیخ چولی که دارای پایه هشت ضلعی و مناره آجری استوانه ای است در قرن 12 و در زمان حکومت سلطان مظفرالدین ساخته شده و دومین مکان معرف تاریخی در این شهر می باشد.

 همچنین بازار قدیمی قیصری که در کنار قلعه قرار گرفته همه نوع کالا از سوغاتی گرفته تا لولزم منزل در معرض دید گردشگران قرار داده و قیمت ها در این بازار هم رقابتی است.

محمد سامر، راهنمای گردشگران می گوید هزاران خانواده عراقی در تابستان و نیز در ایام اعیاد اسلامی به اقلیم کردستان سفر می کنند.

وی با اشاره به این که هزینه چهار شب اقامت در اقلیم کردستان شامل هزینه هتل و گشت و گذار فقط 80 دلار است، می گوید این در حالی است که اگر همین زمان را در خارج از عراق بگذرانید هزینه آن حدود 600 دلار است. محمد در بیان علت سفر عراقیها به اقلیم کردستان می گوید بیشتر خانواده های عراقی استطاعت مالی سفر به ترکیه، لبنان و یا مصر را ندارند زیرا هزینه این گونه سفرها بویژه برای خانواده های پرجمعیت عراقی زیاد است.

محمد سامر که شرکت گردشگری اش هر هفته تعداد 400 مسافر گردشگر را از سراسر عراق به اقلیم کردستان می برد تاکید می کند که گردشگری داخلی در دوسال گذشته رونق زیادی گرفته و بعد از شکست داعش در موصل این مسئله بیشتر رونق گرفته است.

کردستان عراق برخلاف سایر نقاط عراق، علاوه بر داشتن جاذبه های تاریخی، همچنین دارای کوهستان های سرسبز، دریاچه ها و آبشارهایی است که در زمره مقاصد گردشگری محبوب در نزدیکی اربیل است.

نادر روستایی، از مقامات حوزه گردشگری دولت اقلیم کردستان عراق می گوید که در سال 2018 حدود 3 میلوین نفر از سایر مناطق عراق وارد اقلیم کردستان شده اند. در تعطیلات رسمی عراق مانند عید فطر و عید قربان هم  حدود 380000 گردشگر به اقلیم کردستان هجوم آورده اند.

وی افزود:« ارائه خدمات مناسب و قیمت های رقابی هتل ها در کنار وجود مراکز تفریحی به افزایش چشم گیر تعداد گردشگران در اقلیم کردستان کمک کرده است. ما در حال ساخت مراکز بزرگتری در جهت جذب هرچه بیشتر گردشگران هستیم.»

این مقام حکومت اقلیم کردستان درباره مراکز تاریخی و گردشگری و نیز امکانات رفاهی در اقلیم کردستان گفت: منطقه اقلیم کردستان عراق دارای 200 منطقه توریستی، 625 هتل، 19 روستای گردشگری و 360 مهمانخانه است.

وی با اشاره به رکود گردشگری در زمان حمله داعش، از افزایش درآمدهای حاصل از افزایش ورود تعداد گردشگران به اقلیم کردستان بعد از شکست داعش خبر داد و گفت این مسئله تاثیر مثبتی روی درآمد اقلیم کردستان داشته و ما می توانیم این درآمدها را در جهت توسعه امکانات گردشگری هزینه کنیم.

کامران جمیل، یکی از هتلداران اقلیم کردستان می گوید تقریبا همه مشتریانش اعراب ساکن بغداد و جنوب عراق هستند.

وی می گوید: در حال حاضر امکانات خوب و رابط بهتری میان اعراب و کردها وجود دارد و دلایل اصلی افزایش گردشگر اینها هستند. وی افزود اگرچه اقلیم کردستان منطقه بسیار امنی است اما گردشگران خارجی به ندرت وارد اقلیم کردستان می شوند زیرا خشونت های اخیر در سراسر عراق روی رویکرد جهان نسبت به کل عراق تاثیر می گذارد.

منبع: هفته نامه انگلیسی زبان اهرام ویکلی

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

کد خبرنگار:

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#اربیل