سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 6 آذر 1398  ::  12:51   

تلاش 7 کشور اروپایی برای ایجاد نیروی واحد کردی در اقلیم کردستان

سرویس جهان- 7 کشور اروپایی با ایجاد مرکز هماهنگی آموزش نظامی در اقلیم کردستان، تلاش می کنند نیروهای پیشمرگ را به یک نیروی نظامی حرفه ای و مستقل تبدیل کنند.

 

به گزارش کردپرس به نقل از نشریه دیفنس پست، 7 کشور اروپایی شامل: ایتالیا، فنلاند، آلمان، مجارستان، هلند، اسلوونی و انگلیس به تازگی مرکز هماهنگی آموزش نیروی کرد در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق را به یک مرکز آموزش نظامی ویژه تبدیل کرده و تلاش می کنند با آموزش مربیان کرد، روند آموزش نظامی و تربیت نیروهای جدید پیشمرگ را به خود کُردها واگذار کنند.

ای نشریه نوشت: نیروهای مستشار نظامی این 7 کشور تلاش می کنند نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان را به یک ارتش حرفه ای که از مهارت های نظامی کافی برخوردار باشند تبدیل کنند.

مرکز آموزش نظامی نیروهای کرد توسط اتئلاف مبارزه با داعش ایجاد شده و نیروهای ویژه 7 کشور یاد شده اقدام به آموزش مربیان کرد می کنند. نیروهای این کشور قبلا اقدام به آموزش سربازان کرد می کردند اما آنها سعی می کنند آموزش نظامی را به مربیان کرد واگذار کنند و خود به نظارت بر روند آموزش نظامی نظارت کنند.

بر اساس گزارش این نشریه، مرکز هماهنگی آموزش نیروهای کرد که در سال 2015 توسط ائتلاف ایجاد شد سالانه 12000 نیروی پیشمرگ را آموزش داده و تاکنون بیش از 50000 تن از نیروهای کرد حکومت اقلیم کردستان را با مهارت های نظامی آشنا کرده است.

مقامات نظامی این کشورها گفته اند نیروهای کرد با شیوه های مقابله با انواع تهاجمات از جمله حملات شیمیایی، میکروبی و حتی هسته ای و بمب های کارگذاشته شده کنار جاده و یا خودروهای بمبگذاری شده آشنا می شوند.

این نشریه هدف از این اقدام ائتلاف مبارزه با داعش را تبدیل نیروهای پیشمرگ به یک ارتش حرفه ای دانسته که در نهایت به بخشی از ارتش عراق تبدیل شوند اما آنها با توجه به ویژگیهای سیاسی منطقه اقلیم کردستان، رسیدن به این هدف را در آینده ای نزدیک بعید می دانند.

یکی از مشکلاتی که در مانع اصلی تبدیل نیروهای پیشمرگ به یک نیروی واحد معرفی شده وابستگی سیاسی نیروهای پیشمرگ به دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان است. این نشریه یادآوری کرده است که ائتلاف مبارزه با داعش علاوه بر ایجاد مرکز آموزش در اربیل تحت کنترل حزب دموکرات، یک مرکز آموزش نظامی در شهر سلیمانیه تحت کنترل اتحادیه میهنی ایجاد کرده است که در آن نیروهای پیشمرگ این منطقه آموزش نظامی را دریافت می کنند.

این نشریه به نقل از فرماندهان کرد و غربی نوشت که نیروهای پیشمرگ از سال 2014 که مراکز آموزش نظامی توسط ائتلاف برای نیروهای کرد عراق ایجاد شد، پیشرفت قابل توجهی کرده اند اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب و تبدیل نیروهای پیشمرگ به یک نیروی نظامی حرفه ای زمان زیادی لازم است و برای رسیدن به این هدف باید موانع زیادی از جمله وابستگی سیاسی نیروهای پیشمرگ به احزاب حاکم برداشته شود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#نیروهای پیشمرگ
#ائتلاف