سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  شنبه 9 آذر 1398  ::  13:25   

آغاز رهاسازی 7 میلیون قطعه بچه ماهیان گرمابی در منابع آبی آذربایجان غربی

سرویس آذربایجان غربی- سرپرست مدیریت شیلات و آبزیان آذربایجان غربی گفت : پیش بینی می شود در سال جاری 7.3 میلیون قطعه انواع بچه ماهیان گرمابی در بیش از ۱۰ دریاچه پشت سد استان رهاسازی شود.

به گزارش کردپرس، محمد باقر قریشی  با بیان این مطلب افزود: این بچه ماهیان در آبگیرها ، آب بندانها و استخرهای ذخیره آب کشاورزی در سطح استان رهاسازی می شوند و مازاد بچه ماهی های تولیدی استان به  سایر استان های همجوار صادر می شود.

قریشی ادامه داد: همه ساله به جهت حفظ و بازسازی دخایر منابع آبی استان این  بچه ماهیان در مرکز بازسازی دخایز ژنتیکی شهید کاظمی پلدشت تکثیر و بعد از رساندن به اوزان ۴ تا ۱۰گرم در منابع آبی استان رهاسازی می شوند.

او اضافه کرد: کار رهاسازی سالانه توسط مدیریت شیلات و آبزیان استان انجام می گیرد و این امر در کشور کم نظیر و در منطقه شمالعرب کشور منحصر بفرد است.

سرپرست اداره شیلات و آبزیان استان گفت: در آذربایجان‌غربی ۲۶۰ مزرعه پرورش ماهی سردآبی و ۸۰ مزرعه پرورش ماهیان گرمابی فعال است که انوع آبزیان از جمله شاه ‌میگو و آرتمیا، ماهیان گرمابی شامل انواع ماهی کپور، فیتوفاک، بیگ‌هد ، آمور و در ماهیان سردآبی شامل قزل‌آلا و نیز زینتی پرورش داده می‌شود.

قریشی با اشاره صادرات بیش از ۳۰۰ تُن انواع آبزیان به کشورهای مختلف، بیان کرد: مازاد تولید آبزیان استان علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای مختلف از جمله عراق، جمهوری‌آذربایجان، ارمنستان، روسیه و کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

او گفت: در بین شهرستان‌ها نیز پلدشت با تولید سالانه چهار هزار و ۳۶۷ تُن مقام نخست تولید آبزیان استان را دارد و ارومیه با تولید ۲ هزار و ۳۵۳ تُن در جایگاه دوم و پیرانشهر با تولید یک هزار و ۴۶۰ تُن در جایگاه سوم قرار گرفته است.

قریشی، با اشاره به اینکه تولید شاه‌میگو دراز آب شیرین کشور مختص آذربایجان‌غربی است، اظهار کرد: امسال تا کنون بیش از 5 و نیم تن شاه‌ میگو صید شده در دریاچه سد ارس پس از عمل‌آوری و بسته‌بندی به صورت زنده به کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، آلمان و ایتالیا صادر می‌شود.

او بیان کرد: آذربایجان‌غربی جزو استان‌های غیرساحلی برتر در تولید آبزیان در منابع ابهای داخلی است که بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر در بخش شیلات استان از جمله مراکز تکثیر و پرورش آبزیان، تعاونی‌های صید و صیادی و بخش حمل و نقل به فعالیت مشغول هستند.