سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  شنبه 9 آذر 1398  ::  17:11   

کردستان رتبه چهارم تورم سالیانه را به خود اختصاص داد/ ایلام در صدر نرخ تورم کشور

سرویس کردستان- بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه امسال 41.1 درصد است و در این میان کردستان با نرخ تورم 12 ماهه 47.5 در میان 4 استان دارای بالاترین نرخ تورم کشور قرار گرفت. 

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، استان کردستان در طول مدت یک سال اخیر همواره در یک و یا تمام شاخص های نرخ تورم در سطح کشور در صدر جدول بوده و با میانگین کشوری بیش از 10 درصد اختلاف داشته است، در جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران با گذشت بیش از 13 ماه، باز هم کردستان در نرخ تورم دوازده ماهه در میان 4 استان بالاتر از میانگین کشوری قرار گرفت. اگرچه درآمد سرانه استان کردستان از میانگین کشوری پایین تر است اما در یک سال اخیر همواره نرخ تورم آن از میانگین کشوری بالاتر بوده و سال سختی را پشت سر گذاشت. با گذشت بیش از 13 ماه از این واقعه و ناله و فغان رسانه ها و ابراز نگرانی اقتصاددانان از بالا بودن نرخ تورم در کردستان که با درآمد سرانه آن تناسب ندارد، مسئولان کردستان همچنان در خواب غفلت به سر می برند و این بار هم کردستان در شاخص نرخ تورم دوازده ماهه با 47.5 درصد، 6.4 درصد از میانگین کشوری که 41.1 درصد است، بالاتر قرار گرفت و جزو 4 استان اول کشور شد. 

کاهش تورم نقطه به نقطه 

البته در تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کل کشور که در واقع درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل است، برای آبان ماه امسال 27 درصد اعلام شده که بر این اساس کردستان با 24.6 درصد از میانگین کشوری 2.4 درصد فاصله گرفته و سیر نزولی پیدا کرده است.

اگر نرخ تورم نقطه به نقطه را به تفکیک خانوارهای شهری و روستایی هم عنوان کنیم برای خانوارهای شهری استان کردستان این نرخ به 24.2 درصد رسیده که با توجه به میانگین اعلام شده این نرخ برای خانوارهای شهری کل کشور (27 درصد) شده که بر این اساس نرخ تورم نقطه به نقطه در میان خانوارهای شهری استان کردستان 2.8 درصد از میانگین کشوری پایین تر است.

اما خانوارهای روستایی استان کردستان که وضعیت به مراتب بدتری نسبت به خانوارهای شهری داشته و از مهر سال 97 تا مهر امسال، همواره در شاخص های متعدد نرخ تورم در صدر جدول قرار داشته این بار نرخ تورم نقطه به نقطه در میان آنها به 25.9 درصد رسیده است. مرکز امار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه منتهی به آبان ماه امسال را برای خانوارهای روستایی سطح کشور 27.3 درصد اعلام کرده که بر این اساس خانوارهای روستایی استان کردستان 1.4 درصد از میانگین کشوری پایین تر است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور در آبان ماه امسال مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد با 2.3 درصد افزایش و کمترین هم مربوط به استان سمنان با 0.7 درصد است. همچنین بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه و تورم دوازده ماهه در آبان ماه امسال به نام استان ایلام ثبت شده است. استان ایلام در شاخص تورم نقطه به نقطه با 33.3 درصد از میانگین کشوری که 27 درصد است، 6.3 درصد بالاتر است و در شاخص نرخ تورم دوازده ماهه هم با 49.8 درصد از میانگین کشوری که عدد 41.1 درصد است، 8.7 درصد بیشتر است.   کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در آبان ماه هم مربوط به آذربایجان غربی و کمترین نرخ تورم دوازده ماهه هم مربط به استان قم اعلام شده است.