انتشار:  یک‌شنبه 10 آذر 1398  ::  11:46   

صدور حکم دستگیری رئیس معزول هسته بحران استان ذی‌قار عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - شورای عالی قضایی عراق از صدور حکم دستگیری و ممنوعیت سفر یک فرمانده ارشد به دلیل صدور فرمان منجر به کشتار معترضان در یکی از استان های جنوب این کشور خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، مرکز اطلاع رسانی شورای عالی قضایی این کشور پیش از ظهر امروز (یک شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که هیئت قضایی تحقیقات در ریاست دادگاه تجدید نظر استان ذی قار، حکم دستگیری و ممنوعیت سفر ارتشبد جمیل الشمری، رئیس برکنار شده هسته بحران این استان را صادر کرده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، هیئت قضایی تحقیقات که با فرمان شورای عالی قضایی عراق برای رسیدگی به پرونده های حوادث اخیر اعتراضات در استان ذی قار در جنوب این کشور تشکیل شده، حکم دستگیری و ممنوعیت سفر ارتشبد الشمری را به اتهام صدور دستورات منجر به کشتار معترضان در این استان صادر کرده است.

این در حالی است که هسته اطلاع رسانی امنیتی وابسته به فرماندهی عملیات مشترک عراق پنج شنبه هفته گذشته در بیانیه ای اعلام کرده بود که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور دستور داده ارتشبد الشمری به عنوان عضو هسته بحران و ناظر امنیتی استان ذی قار، برای گفت و گو و تبادل نظر در رابطه با عوامل منجر به بروز رویدادهای اخیر در این استان احضار شود.

پیش از آن نیز خبرگزاری رسمی عراق از دستور عبدالمهدی مبنی بر سلب اختیارات ارتشبد الشمری به عنوان رئیس هسته بحران استان ذی قار خبر داده بود چرا که برخی گزارش های غیر رسمی از کشته شدن ده ها معترض و زخمی شدن صدها تن دیگر به دست نیروهای تحت فرمان وی حکایت دارند.

یادآور می شود که ارتشبد الشمری در جریان ناآرامی های سال گذشته استان بصره در جنوب عراق نیز که ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشت، به عنوان فرمانده عملیات این استان مرزی و نفت خیز فعالیت می کرد جایی که به استفاده بیش از حد از زور و خشونت علیه معترضان متهم شد و مجلس نمایندگان قصد برکناری وی را داشت با این حال حیدر العبادی، نخست وزیر وقت این کشور پیش دستی کرده و وی را به ریاست دانشگاه دفاع و مطالعات نظامی منصوب کرد.

برچسب‌ها:
#عراق
#ذی قار
#جمیل الشمری
#حکم دستگیری