سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 10 آذر 1398  ::  12:12   

پیامدهای مناقشه ترکیه و ناتو بر سر نیروهای کرد سوریه

سرویس جهان- برخی کارشناسان معتقدند اصرار ترکیه بر حمایت از طرح دفاعی ناتو برای محافظت از کشورهای بالتیک و لهستان در مقابل تروریست خواندن نیروهای کرد سوریه از سوی این نهاد نظامی می تواند به دور شدن هر چه بیشتر ترکیه از ناتو منجر شود.

 

به گزارش کردپرس، قرار است دو روز دیگر نشست 70 سالگی نهاد نظامی ناتو متشکل از 29 کشور از جمله ترکیه در لندن برگزار شود. همزمان گفته شده ناتو در حال بررسی و تصویب طرحی برای محافظت از کشورهای بالتیک و لهستان در مقابل تهدیدات احتمالی روسیه است.

اما برخی رسانه های غربی از جمله رویترز این روزها گزارش هایی درباره عدم رغبت ترکیه برای موافقت با طرح دفاعی ناتو منتشر کرده اند. این رسانه ها حتی به نقل از مقامات ترکیه نوشتند که به نماینده این کشور در ناتو گفته شده تا زمانی که ناتو نیروهای کرد سوریه موسوم به YPG را تروریست نخواند و از اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه حمایت نکند به عنوان نماینده ترکیه در این نهاد نظامی به طرح دفاعی ناتو رای ندهد.

با این حال، برخی کارشناسان بر این باورند اصرار ترکیه بر حمایت از طرح دفاعی ناتو برای محافظت از کشورهای بالتیک و لهستان در مقابل تروریست خواندن نیروهای کرد سوریه از سوی این نهاد نظامی می تواند به دور شدن هرچه بیشتر ترکیه از ناتو منجر شود.

فاروق لوگ اوغلو، دیپلمات سابق ترکیه و کارشناس مسائل سیاسی این کشور به خبرگزاری شین هوای چین گفته است مرتبط کردن مسئله طرح دفاعی ناتو برای کشورهای حوزه بالتیک به مسئله نیروهای کرد سوریه خطر دورشدن هرچه بیشتر ترکیه از این ائتلاف نظامی را به همراه دارد.

وی تاکید کرد که تبدیل این مسئله به بده بستان میان ترکیه و ناتو نمی تواند نتیجه دلخواه ترکیه را به همراه داشته باشد.

با این حال، شین هوا از رسانه های ترکیه نقل کرده است که ترکیه اصرار دارد نظر این کشور تا زمانی که نیروهای کرد سوریه به عنوان تهدید برای ترکیه قلمداد نشود تغییر نخواهد کرد.

جاهد ارمغان دیلک، مدیر موسسه قرن 21 در آنکارا نیز به شین هوا گفته است درخواست ترکیه از ناتو برای تروریست خواندن YPG در مقابل رای ترکیه به طرح دفاعی ناتو تردید این نهاد را نسبت به اعتماد به ترکیه افزایش می دهد.

وی توضیح داد به دلیل این که طرح ناتو بر ضد روسیه است مخالفت ترکیه با این طرح شائبه طرفداری این کشور از روسیه را به همراه خواهد داشت.

لوگ اوغلو با اشاره به این که آمریکا و فرانسه به حمایت از کردهای سوریه تمایل دارند، طرح تروریست خواندن نیروهای کرد سوریه موجب تشدید تنش آنکارا با واشنگتن و پاریس خواهد شد.

این دو کارشناس با اشاره به این که تصویب هر طرحی در ناتو نیازمند موافقت همه اعضای آن است، بر این باورند ترکیه نمی تواند همه اعضای ناتو را راضی کند نیروهای کرد سوریه را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی کنند.

جاهد ارمغان دیلک با اشاره به این که آلمان حامی اعزام نیروی ناتو به شمال سوریه برای جلوگیری از درگیر شدن هرچه بیشتر ترکیه و نیروهای YPG است، احتمال داد آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان این مسئله را در اجلاس ناتو در لندن مطرح کند.

جنگ لفظی میان مقامات ارشد ترکیه و فرانسه بر سر موضوع اقدامات ترکیه در سوریه بالا گرفته است و به گفته کارشناسان این مسئله می تواند بر جلسه ناتو در لندن تاثیر بگذارد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#ناتو