انتشار:  یک‌شنبه 10 آذر 1398  ::  15:37   

موافقت مجلس نمایندگان عراق با استعفای عادل عبدالمهدی

سرویس عراق و اقلیم کردستان - مجلس نمایندگان عراق در یک جلسه فوق العاده، با درخواست استعفای نخست وزیر این کشور از منصب خود موافقت کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، مجلس نمایندگان این کشور بعد از ظهر امروز (یک شنبه) یک جلسه فوق العاده را با حضور 241 نماینده از مجموع 329 نماینده مجلس برگزار کرد تا درخواست استعفای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق از ریاست دولت فدرال را به رای بگذارد و حوادث اخیر استان های نجف و ذی‌قار را نیز مورد بررسی قرار دهد.

در آغاز این جلسه فوق العاده، محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق از دریافت نامه رسمی حاوی درخواست استعفای عبدالمهدی از منصب نخست وزیری خبر داده و آن را برای نمایندگان مجلس قرائت کرد و پس از آن نیز آنها با استناد به ماده 75 قانون اساسی این کشور، با درخواست وی موافقت کردند.

به دنبال آن نیز الحلبوسی اعلام کرد به زودی با برهم صالح، رئیس جمهوری عراق برای معرفی نامزد تصدی منصب نخست وزیری با استناد به ماده 76 قانون اساسی این کشور، مکاتبه خواهد کرد.

رئیس مجلس نمایندگان عراق در ادامه نیز به اعضای کمیسیون امنیت و دفاع دستور داد که بی درنگ راهی استان های ذی قار در جنوب و نجف در جنوب غرب این کشور شوند تا در ترسیم طرح امنیتی با هدف دفاع از معترضان شرکت داشته باشند.

یادآور می شود که نخست وزیر عراق عصر دیروز (شنبه) نامه استعفای خود از ریاست دولت فدرال را به صورت رسمی تقدیم ریاست مجلس نمایندگان این کشور کرده جایی که در آن خطاب به الحلبوسی نوشته بود: در پاسخ به خطبه مرجعیت عالی دینی و با توجه به شرایط دشوار کنونی کشور، برای فراهم ساختن شرایط بهتر جهت آرام شدن اوضاع و با هدف ایجاد زمینه مناسب برای مجلس محترم نمایندگان جهت بررسی گزینه های جدید، از مجلس محترم شما خواهش می کنم که استعفای من از ریاست هیئت دولت که به معنای استعفای همه دولت نیز هست را بپذیرد.

عبدالمهدی در ادامه نامه خود آورده بود: بدون شک مجلس محترم نمایندگان با اعضا و فراکسیون های خود، مشتاق و متمایل به ایجاد جایگزین مناسب در سریع ترین زمان ممکن خواهد بود چرا که کشور در شرایط کنونی خود، دولت اداره امور روزمره را تحمل نخواهد کرد؛ به همین دلیل نیز از مجلس محترم شما خواهش می کنم که اقدامات رای اعتماد به نخست وزیر و دولت جدید را تکمیل کند تا بر اساس رویکردهای قانونی و حقوقی مورد اجرا، مسئولیت های خود را بر عهده بگیرند.

این در حالی است که سید احمد صافی، نماینده آیت الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان عراق در خطبه دوم نماز جمعه هفته گذشته در حرم مطهر امام حسین (ع) در کربلای معلی بیانیه دفتر ایشان در نجف اشرف را قرائت کرد که در آن آمده بود: با توجه به شرایط دشواری که کشور در آن به سر می برد و ناتوانی واضح نمایان شده در تعامل نهادهای ذی ربط با تحولات دو ماه اخیر به گونه ای که از حقوق حفاظت و از خونریزی جلوگیری کند، از مجلس نمایندگان که دولت کنونی از آن برآمده، درخواست می شود که در گزینه های خود در این رابطه تجدید نظر و در راستای منافع عراق، حفاظت از خون فرزندان آن و جلوگیری از سر خوردن کشور به چرخه خشونت، هرج و مرج و ویرانی رفتار کند.