سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 10 آذر 1398  ::  19:26   

نخستین نمایندگی سینمای جوان کردستان در بانه گشایش یافت

سرویس کردستان - نخستین نمایندگی سینمای جوان استان کردستان و بیست و دومین نمایندگی سینمای جوان کشور در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بانه گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار کرد پرس معاونت سینمای امور استان های وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر یکشنبه در مراسم افتتاح این نمایندگی گفت: در کل کشور 22 نمایندگی سینمای جوان وجود دارد و فضای موجود برای نمایندگی ها با توجه به حوزه فعالیت ها توجیه پذیر است.

طیبه فلکیان با بیان اینکه فرمانداری ها قطب اصلی نمایندگی سینمای جوان هستند افزود: فیلم سازان و بازیگران نیازمند حمایت مسئولین شهرستانی بویژه فرمانداری هستند که باید به انها توجه شود.

وی اظهار داشت: در شهرستان بانه فیلم سازان بسیار موقفی وجود دارد و هر جوانی که در این شهرستان پا به عرصه فیلم سازی گذشته در سطح کشوری و بین المللی درخشیده و  موفقیت های خوبی کسب کردند و افتخار ایران به وجود این فیلم سازان است.

فلکیان گفت: در سراسر کشور 58 دفتر سینمای جوان وجود دارد و تجهیزات امکانات آنها تامین شده اما نمایندگی ها بنابر اینکه متقاضی دفتر زیاد بود اما هیات امنای ما اجازه تاسیس دفتر نمی دهند امکاناتی برای فیلم سازان و بازیگران در شهرهای دوره افتاده کشور فراهم کردیم که بتوانند فیلم بسازند و در کلاس های تک درس شرکت کنند.

وی ادامه داد: بنابر نیاز فیلم سازان شهرهای مرزی و دوره افتاده بنای نمایندگی ها را چیدیم کلاس های اموزشی که در نمایندگی ها برگزار می شود تفاوتی با کلاس های آموزشی استانی و کشوری ندارد و گواهی نامه این نمایندگی هم مانند گواهی نامه دفاتر اعتبار دارد.

معاونت سینمای امور استان های وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: تفاوت اساسی نمایندگی با دفتر سینمای جوان در این است که در شروع فعالیت کلاس ها محدود برگزار می شود و به لحاظ سخت افزاری محدودیت دارد که امیدواریم مسئولین شهرستانی برای تامین امکانات لازم همت خود را بکار بگیرند.

در ادامه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: علارغم کمبود امکانات فعالین فرهنگی شهرستان بانه به لحاظ فعالیت های فرهنگی فعال و پویا هستند و هر ساله چندین جشنواره و برنامه فرهنگی به همت مردم شهرستان برگزار می شود.

جلال قلعه شاخانی با اشاره به اینکه تا 18 ماه آینده سالن سینمای امید بانه به بهره برداری می رسد افزود: جوان بانه ای در حوزه فیلم سازی بسیار موفق هستند فیلم سازان و بازیگران این شهرستان در عرصه های کشوری و بین المللی فعالیت می کنند.

وی اظهار داشت: در شهرستان ها تشکل های صنفی در حوزه سینما و فیلم سازی زیاد فعال نیستند و انجمن سینمای جوان بیشتر از رسالت های که برایش تعریف شده فعالیت می کنند و نمایندگی همه فعالیت های حوزه سینمایی را پوشش می دهد.

در ادامه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بانه گفت: برای گشایش این نمایندگی 600 میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان هزینه شده است.

حمید رضا خوشبخت افزود: فضای این نمایندگی 50 متر مربع است که در محل اداره ارشاد اسلامی واقع شده که برای برگزاری دوره های آموزشی قابل استفاده است.

صهیب یوسفی فیلم ساز بانه ای به عنوان مسئول نمایندگی سینمای جوان بانه انتخاب شد یوسفی از سال 90 فیلم سازی را آغاز کرده و تاکنون 2 فیلم داستانی کوتاه و یک مستند ساخته است.