انتشار:  دوشنبه 11 آذر 1398  ::  11:28   

درخواست عبادی برای انتخاب یک فرد مستقل به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رهبر ائتلاف نصر تاکید کرد که در انتخاب نخست وزیر جدید عراق دخالت نمی کند و خواهان تصدی این منصب از سوی یک فرد مستقل مورد اعتماد مردم است.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، حیدر عبادی، نخست وزیر سابق عراق و رهبر کنونی ائتلاف نصر روز یک شنبه با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر این که در انتخاب نخست وزیر جدید این کشور دخالت نمی کند، درخواست کرد که نامزد تصدی این منصب یک فرد مستقل باشد که اعتماد مردم را جلب کند.

عبادی در بیانیه خود با اشاره به این که همواره در تلاش بوده تا مواضع وی به نفع ملت عراق و اصلاح کشور باشد، تاکید کرد که از سال گذشته تصدی هر گونه منصبی را رد کرده با این حال بر اساس مسئولیت ملی و نه رقابت، همچنان از مردم و کشور دفاع خواهد کرد.

رهبر ائتلاف نصر همچنین خاطر نشان ساخت که در انتخاب نامزد تصدی منصب نخست وزیری عراق در مرحله کنونی دخالت نمی کند و خواهان نامزدی یک فرد مستقل مورد اعتماد مردم برای تصدی این منصب می باشد.

یادآور می شود که مجلس نمایندگان عراق بعد از ظهر یک شنبه در یک جلسه فوق العاده با حضور 241 نماینده از مجموع 329 نماینده عضو مجلس، با استناد به ماده 75 قانون اساسی این کشور با درخواست استعفای عادل عبدالمهدی از منصب نخست وزیری و ریاست دولت فدرال موافقت کرد.

به دنبال آن نیز محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق اعلام کرد که به زودی با برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور برای معرفی نامزد تصدی منصب نخست وزیری با استناد به ماده 76 قانون اساسی مکاتبه خواهد کرد.

این در حالی است که نخست وزیر عراق در پاسخ به درخواست اخیر آیت الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان این کشور از مجلس نمایندگان برای تجدید نظر در گزینه های خود در قبال دولت کنونی در راستای منافع کشور و برای تسهیل و تسریع در انجام این کار در سریع ترین زمان ممکن، عصر شنبه نامه استعفای خود از ریاست دولت فدرال را به صورت رسمی تقدیم ریاست مجلس کرد.

عبدالمهدی در نامه استعفای خود در این باره آورده بود: در پاسخ به خطبه مرجعیت عالی دینی و با توجه به شرایط دشوار کنونی کشور، برای فراهم ساختن شرایط بهتر جهت آرام شدن اوضاع و با هدف ایجاد زمینه مناسب برای مجلس محترم نمایندگان جهت بررسی گزینه های جدید، از مجلس محترم شما خواهش می کنم که استعفای من از ریاست هیئت دولت که به معنای استعفای همه دولت نیز هست را بپذیرد.