سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  دوشنبه 11 آذر 1398  ::  16:39   

تعداد قربانیان بیماری آنفلوانزا در کردستان به چهار نفر رسید

سرویس کردستان-  معاون بهداشتی و درمانی علوم پزشکی کردستان گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۴۹ بیمار مشکوک به آنفلوانزا در استان شناسایی شده که از این تعداد ۴۱ مورد ابتلایشان به بیماری آنفلوانزا به صورت قطعی تایید و چهار نفرشان نیز فوت شدند.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس به نقل از ایرنا، ابراهیم قادری روز دوشنبه در جلسه کارگروه فرهنگی اجتماعی کردستان با اشاره به اینکه حفظ سلامتی مردم وظیفه تمامی سازمان‌ها است، اظهار داشت: با توجه به تمهیدات انجام شده تا سه ماه آینده هیچ مشکلی برای تامین داروهای این بیماری در استان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه دانشگاه با ارائه آموزش های لازم به مردم و پخش پوستر و بروشور در اماکن عمومی و ادارات در کنترل و پیشگیری از این بیماری بسیار خوب عمل کرده است، اضافه کرد: با توجه به بررسی های لازم در این خصوص وضعیت استان در شرایطی نیست که نیازی به تعطیلی مدارس باشد.

قادری یادآور شد: آموزش و پرورش برای جلوگیری از شیوع این بیماری موارد مشکوک را در اسرع وقت به مراکز بهداشتی اعلام کنند تا اقدامات لازم به موقع صورت گیرد.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان هم در این جلسه گفت: با توجه به فصل شیوع آنفلوانزا و مشاهده مواردی از این بیماری در این استان، همه دستگاه‌های اداری و اجرایی برای پیشگیری از شیوع این بیماری موظف به همکاری با دانشگاه علوم پزشکی هستند.

حسین خوش‌اقبال اظهار داشت: برای پیشگیری از این بیماری بسیاری از اقدامات باید در مجموعه ادارات صورت گیرد که در این راستا انتظار می‌رود،  مدیران پای کار باشند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین انتظار از آموزش و پرورش در خصوص اقدام به موقع برای تعطیلی کلاس‌های درس است، اضافه کرد: رسانه‌ها و صداوسیما نیز در این رابطه باید نشست های تخصصی برای آگاهی بیشتر مردم برگزار و به موقع  اطلاع رسانی کنند.

خوش اقبال یادآور شد: پادگان‌ها، نیروهای نظامی و انتظامی، دانشگاه‌ها، مراکز آموزش فنی حرفه ای و مدارس هرگونه موارد مشکوک را به علوم پزشکی اطلاع دهند تا آنها اقدامات لازم برای درمان و پیشگیری از شیوه این بیماری را انجام دهند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان افزود: نگرانی‌هایی در جامعه در این خصوص وجود دارد که باید با حساسیت، پیگیری و ارائه گزارش‌های لحظه به لحظه مسئولان و همدلی و همفکری مردم، این نگرانی‌ها برطرف شود.

۲ کلاس درس در روستای قشلاق از توابع سنندج تعطیل شد

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش کردستان هم در ادامه این جلسه گفت: بیش از ۱۰ نفر از دانش آموزان ۲ کلاس درس در روستای قشلاق  از توابع سنندج در یک روز غیبت داشتند که این مساله موجب شد تا آموزش و پرورش برای پیشگیری از بیماری آنفلوانزا این ۲ کلاس را تعطیل کند.

افشین خوش گوار با اشاره به اینکه پوسترها و بروشورهای لازم در تمام مدارس استان  توزیع شده است، اظهار داشت: آموزش و پرورش آمادگی لازم برای هرگونه اقدام از جمله تعطیلی مدارس را دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه تاکنون هیچ گزارشی از مشاهده آنفلوانزا در مدارس استان داده نشده طی هفته گذشته در همین خصوص در تمام مدارس جلسه انجمن اولیا برگزار شده و آموزش های لازم به خانواده‌ها ارائه شده است.