سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  دوشنبه 11 آذر 1398  ::  18:45   

کشف ۸.۵ تن انواع مواد مخدر در آذربایجان غربی/ اعتیاد سومین چالش این استان

سرویس آذربایجان غربی- رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی گفت:  طی 8 ماهه امسال در استان ۸.۵ تن انواع مواد مخدر از سوداگران مرگ کشف و توقیف شده است.

به گزارش کردپرس، استان آذربایجان غربی که دارای رتبه ۱۹ کشوری در حوزه مصرف مواد مخدر است و یکی از راه‌های ترانزیت مواد مخدر به اروپاست، اعتیاد را به عنوان سومین چالش استانی در حوزه مدیریتی خود نام برده است.

این استان همچنین با قرار گیری در مسیر ورود مواد پیش‌ساز صنعتی به کشور سعی دارد تا  مبارزه با مواد مخدر را اجتماعی کند و بتواند سن اعتیاد را از 23 سالگی تغییر دهد.

معاون سیاسی استاندار آذربایجان غربی؛ مرداد ماه امسال اعلام کرد؛ در حال حاضر حدود 3 درصد جمعیت این استان درگیر مواد مخدر و اعتیاد است.

امروز نیز رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی از کشف ۸.۵ تن انواع مواد مخدر طی 8 ماهه امسال در استان خبر داد و گفت: از این میزان کشفیات سال جاری، ۳ تن و ۲۹۴ کیلوگرم تریاک، ۲۲۷ کیلو و ۳۴۵ گرم هروئین، یک تن و ۵۰۴ کیلوگرم مورفین، ۶۷ کیلوگرم شیشه، ۱۱۰ کیلوگرم حشیش، ۳۰ کیلوگرم کوکائین، ۵۴۱ کیلوگرم گراس و ۴۵۲ هزار و ۱۶۲ عدد قرص روانگردان بوده است.

کشفیات مواد مخدر بر اساس این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد۱۱۲ درصدی را نشان می دهد.

سرهنگ شمسعلی حقوردیان می گوید: طی سال جاری ۵۳ باند قاچاق مواد مخدر متلاشی شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد رشد در متلاشی کردن باند مواد مخدر را شاهدیم. همچنین ۱۲ هزار و ۲۹۰ نفر توزیع کننده، قاچاقچی و مصرف کننده موادمخدر در استان دستگیر شده استومیزان دستگیری ها هم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد رشد داشته است.

در راستای مبازه اجتماعی با غول اعتیاد، پلیس مبارزه با موادمخدر آذربایجان غربی طی سال جاری۱۷۹ برنامه در راستای مقابله با تقاضا در قالب اجرای آموزش همگانی در استان برگزار کرده و۴۵ هزار و ۹۸۷ نفر تحت آموزش همگانی قرار گرفتند.

همچنین ۷۷۹ مورد برنامه مشاوره ای در قالب ۱۲ مورد مشاوره فعال، ۹ مشاوره گروهی و ۷۵۸ مورد مشاوره فردی در استان طی سال جاری انجام شده است.