سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 12 آذر 1398  ::  15:51   

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق در گفتگو با کردپرس تشریح کرد:

جزئیات توافق اربیل و بغداد بر سر بودجه‌ و نفت

سرویس عراق و اقلیم کردستان – شیروان میرزا عضو کمیسیون دارایی و اقتصادی مجلس عراق در گفتگوی اختصاصی با کردپرس از توافق نهایی میان اربیل و بغداد بر سر بودجه‌ و نفت خبر داد که‌ بر اساس آن اقلیم کردستان در مقابل دریافت سهم بودجه‌ ای تعیین شده‌ روزانه‌ 250 هزار بشکه‌ نفت را تحویل شرکت ملی نفت عراق می دهد.
 

به‌ گزارش کردپرس، هیئت مذاکره‌ کننده‌ اقلیم کردستان یک شنبه‌ 10 آذر ماه‌ 1398 برای انجام مذاکرات نهایی با دولت مرکزی عراق بر سر لایحه‌ بودجه‌ 2020 عراق و سهم اقلیم از آن و همچنین موضوع نفتی که‌ اقلیم باید به‌ بغداد تحویل دهد وارد پایتخت عراق شد و طی دو روز گذشته‌ مذاکرات طرفین بر سر موارد مذکور به‌ صورت فشرده‌ انجام شد.

شیروان میرزا عضو کمیسیون دارایی و اقتصادی مجلس عراق در گفتگو با کردپرس در خصوص نتایج این مذکرات گفت: میان هیئت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق بر سر مسائل مربوط به بودجه و نفت توافق صورت گرفته، اما این توافق امضا نشده است. برخی از اعضای هیئت کردی دوشنبه شب به اقلیم کردستان بازگشتند، اما مذاکره کنندگان در حوزه های فنی و کارشناسی هنوز در بغداد حضور دارند و مذاکرات بر سر جزئیات ادامه دارد.

نماینده‌ فراکسیون اتحادیه‌ میهنی (یکیتی) در مجلس عراق در خصوص جزئیات توافق صورت گرفته میان اربیل و بغداد گفت: طرفین به تفاهم و توافق خوبی در خصوص سهم اقلیم کردستان از بودجه 2020 عراق و همچنین میزان نفتی که‌ اقلیم کردستان باید تحویل بغداد بدهند، دست یافته اند. گفتگوهای میان هیئت های اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق موفقیت آمیز بود و احتمالاً طی چند روز آینده لایحه بودجه 2020 عراق تنظیم و تقدیم مجلس نمایندگان گردد. آنچه در این توافق مهم می باشد تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت از سوی اقلیم کردستان به شرکت ملی نفت عراق (سومو) می باشد و در مقابل نیز دولت مرکزی عراق حقوق ماهیانه کارمندان و نیروهای پیشمرگ و استحقاقات دارایی اقلیم کردستان را پرداخت می کند. بودجه نیروی پیشمرگ در توافق جدید از سوی وزارت دفاع پرداخت نمی شود بلکه در بودجه کارمندان گنجانده شده است.

عضو کمیسیون دارایی و اقتصادی مجلس نمایندگان عراق درباره میزان بودجه ای که براساس توافق به اقلیم کردستان تعلق می گیرد، گفت: تا هنگامی که لایحه بودجه تدوین و تقدیم مجلس می شود ارقام در روند مذاکرات تغییر می یابند و نمی توان از رقم دقیقی سخن گفت. احتمالاً طی چند روز آینده جزئیات و ارقام به صورت دقیق مشخص و اعلام می شوند. لایحه بودجه بر اساس هر بشکه نفت 56 دلار تنظیم شده است. بودجه عراق در سال 2020 نزدیک 162 تریلیون دینار تخمین زده می شود. به دلیل اینکه 15 ردیف بودجه حاکمیتی حذف شده است و این بودجه برای حوزه های دیگر تخصیص می یابد به همین دلیل بر میزان سهم بودجه اقلیم کردستان تاثیر مثبت خواهد داشت.

شیروان میرزا درباره میزان سهم اقلیم کردستان از بودجه 2020 عراق، گفت: توافق بر سر سهم اقلیم کردستان از بودجه‌ به صورت "درصدی" انجام شده است و در خصوص آن صحبت نمی شود، زیرا ما به 12.67 درصد حساس هستیم و طرف مقابل نیز به 17 درصد سابق حساس می باشد و این درصد ها موجب ایجاد مناقشاتی می شود، اما توافق بر سر مبلغ می باشد و براساس اطلاعات من احتمالاً سهم ماهیانه اقلیم کردستان از بودجه عراق به صورت تخمینی نزدیک به 1 تریلیون دینار می باشد.

نماینده اتحادیه میهنی درباره گزارش ها مبنی بر موافقت بغداد با پرداخت بودجه شرکت های نفتی فعال در اقلیم کردستان و گفتگو  و تفاهم ها بر سر این موضوع در جریان مذاکرات، گفت: اقلیم کردستان از درآمد حاصل از 200 هزار بشکه نفتی که برایش باقی می ماند هزینه‌ شرکت های نفتی را پرداخت می کند، اما این پرداخت با اطلاع شرکت ملی عراق (سومو) می باشد و توافقنامه های نفتی اقلیم کردستان از سوی این شرکت بررسی و ارزیابی می گردند و از سوی دیگر این مهم ارزیابی می شود که آیا درآمد حاصل از فروش 200 هزار بشکه باقیمانده کفاف امور جاری و پرداخت بودجه شرکت های نفتی را خواهد داد یا خیر.

نماینده مجلس عراق درباره پایبندی دولت آینده عراق به توافق صورت گرفته میان اربیل و بغداد در خصوص بودجه و نفت، گفت: سال 2019 نیز قبل از تشکیل دولت عادل عبدالمهدی توافق میان اربیل و بغداد بر سر بودجه و نفت حاصل شد و پس از بر سر کار آمدن این دولت، لایحه بودجه بار دیگر به هیئت دولت ارجاع داده شد و تغییراتی در آن انجام شد. مسئله مهم در این بین حضور دولت و نمایندگان اقلیم کردستان در تدوین و تنظیم لایحه بودجه عراق می باشد. هر دولتی که در بغداد بر سر کار آید باید با اقلیم کردستان به‌ توافق برسد. اگر مجلس عراق لایحه بودجه را تصویب کند دولت آینده نیز موظف به پایبندی و اجرای آن است، اما اگر مجلس فرصت نکند و یا نتواند لایحه بودجه را به‌ تصویب برساند، دولت آینده می تواند براساس طرح ها و برنامه های خود لایحه جدیدی تدوین کند که در آن صورت با وضعیت جدیدی مواجه خواهیم شد.

شیروان میرزا در خصوص احتمال مخالفت با توافق اربیل و بغداد در مجلس نمایندگان عراق، گفت: مطمئناً تصویب بودجه 2020 و موافقت با توافق اربیل و بغداد در مجلس نمایندگان عراق آسان نخواهد بود. مهم آن است که این توافق میان دو دولت صورت گرفته و ما در مجلس نیز هر چه در توان داشته باشیم با ائتلاف و فراکسیون های سیاسی برای تصویب بودجه رایزنی خواهیم کرد. بهره برداری های سیاسی در مجلس نمایندگان عراق بسیار است و برخی از نمایندگان برای راضی کردن رای دهندگان و افکار عمومی اظهار نظر می کنند. در عراق جوی حاکم شده که گویا بودجه از سوی عراق به اقلیم کردستان پرداخت می شود و در مقابل اربیل حاضر به تحویل نفت نیست و حال که اقلیم کردستان آمادگی خود را برای تحویل نفت اعلام کرده و بر سر آن توافق صورت گرفته، احتمالاً شرایط به گونه ای دیگر باشد و وضعیت بهبود یابد.

وی درباره‌ گزارش های رسانه‌ ای مبنی بر مخالفت برخی فراکسیون ها و جریان های سیاسی با توافق اربیل- بغداد  و تلاش برای به‌ شکست انجامیدن مذاکرات و توافق، خاطرنشان ساخت: سخن گفتن در این باره و نام بردن از یک جریان سیاسی خاص آسان نیست، در این باره باید گفت در فراکسیون ها نمایندگانی حضور دارند که بدون نام بردن از اقلیم کردستان با توافق مخالفت می کنند و این نیز با هدف بهره‌برداری سیاسی و اقدامات تبلیغاتی انجام می گیرد.

مصاحبه‌ : حسن صالحی سرویس عراق و اقلیم کردستان خبرگزاری کردپرس