سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 12 آذر 1398  ::  18:54   

اربیل خواستار تلاش نمایندگان کُرد مجلس عراق برای حفظ حقوق کُردها در بودجه شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- هیئت دولت اقلیم کردستان در دیدار با هیئت مذاکره کننده اقلیم، خواستار تلاش نمایندگان کُرد مجلس عراق برای حفظ حقوق و امتیازات کُردها در بودجه سال آتی عراق شد.

به گزارش کردپرس، طی روزهای گذشته هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان گفتگوهای فشرده ای را با مقامات دولت عراق از جمله کمیته تدوین لایحه بودجه سال 2020 میلادی و وزیر دارایی و وزیر نفت و برنامه و بودجه عراق، در مورد نفت و سهم بودجه اقلیم از بودجه عمومی عراق، انجام داد و امروز سه شنبه 12 آذر شیروان میرزا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق، طی گفتگو با شبکه تلویزیونی روداو، اعلام کرد که آخرین نشست این هیئت در بغداد، به صورت موفقیت آمیز برگزار شده و دو طرف بر سر جزئیات تحویل نفت اقلیم به بغداد و سهم اقلیم از بودجه عمومی عراق به توافق نهایی رسیده اند.

پس از بازگشت تعدادی از اعضای هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان به اربیل، نشستی میان آنان و هیئت دولت اقلیم به ریاست مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم و قباد طالبانی معاون وی، برگزار شد.

سایت رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) گزارش داد که در این دیدار جزئیات گفتگوها و توافق انجام شده میان اربیل و بغداد که با نظارت مسرور بارزانی انجام شده، مورد بررسی قرار گرفته و هیئت مذاکره کننده اقلیم، اعلام کرد که دولت اقلیم و وزارت دارایی عراق به توافق نهایی بر سر لایحه بودجه 2020 عراق رسیده و این اولین بار است که نمایندگان اقلیم در تدوین پیش نویس لایحه بودجه کشور عراق حضور دارند.

دولت اقلیم کردستان، ضمن ابراز امیدواری در مورد اجرای کامل توافق صورت گرفته، از نمایندگان و فراکسیون های کردستانی مجلس عراق درخواست کرد که در مرحله ارائه لایحه بودجه به مجلس عراق نهایت تلاش خود را برای حفظ حقوق و امتیازات قانونی اقلیم در این بودجه به کار بگیرند.

این در حالی است که پیش از حصول توافق نهایی میان اربیل و بغداد، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق استعفای خود را اعلام کرده و نگرانی هایی میان کردها در مورد سرنوشت این توافق به وجود آمد، اما سایت خبری – تحلیلی شارپرس گزارش داد که جوتیار عادل سخنگوی رسمی دولت اقلیم اعلام کرده که پیش نویس لایحه بودجه عراق و امتیازات اقتصادی اقلیم کردستان پیش از استعفای عبدالمهدی از سوی هیئت دولت عراق تصویب شده بود.

شیروان میرزا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق در  مورد توافق اربیل و بغداد، گفت که با اقدامات انجام شده در تدوین لایحه بودجه 2020 عراق و حذف 15 ردیف بودجه، سهم اقلیم کردستان از آن افزایش یافته و اقلیم 250 هزار بشکه نفت را به صورت روزانه به دولت عراق تحویل می دهد و هزینه تولید و صادرات این نفت را نیز دولت عراق پرداخت می کند و دولت اقلیم نیز تحت نظارت شرکت ملی فروش نفت عراق، هزینه دستمزد شرکت های نفتی فعال در حوزه نفتی اقلیم را تامین خواهد کرد و در مجموع 1 تریلیون دینار از بودجه عراق ماهیانه به عنوان سهم اقلیم به اربیل پرداخت می شود.

همچنین گفت که بودجه نیروهای پیشمرگ نیز افزایش یافته و  از چارچوب وزارت دفاع عراق خارج شده و همراه با حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم پرداخت می شود و 14 درصد از همه وام های خارجی که به عراق داده می شود سهم اقلیم خواهد بود و سهمی نیز از بودجه عمرانی استان های عراق نیز به اقلیم تعلق می گیرد.