سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 13 آذر 1398  ::  11:12   

قباد طالبانی: اقلیم کردستان دروازه بازسازی موصل است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- معاون نخست وزیر اقلیم کردستان در کنفرانس بازسازی موصل که در اربیل برگزار می شود، تاکید کرد اقلیم دروازه مهم بازسازی استان نینوا و موصل است، اما دولت مرکزی عراق وظیفه بازسازی را بر عهده دارد.

به گزارش کردپرس، امروز چهارشنبه 13 آذر / 4 دسامبر، کنفرانسی تحت عنوان بازسازی نینوا در شهر اربیل و با حضور مقامات اقلیم کردستان و عراق و شرکت های منطقه ای و خارجی از جمله شرکت هایی از کشورهای حاشیه خلیج فارس، برگزار شد.

شبکه تلویزیونی روداو، در این مورد گزارش داد که قباد طالبانی معاون نخست وزیر اقلیم کردستان، طی سخنانی در این کنفرانس با اشاره به اینکه اقلیم پس از حمله داعش به موصل و آواره شدن ساکنین آن، پذیرای بیش از یک میلیون آواره از استان نینوا  بوده، گفت که شهرهای اقلیم به روی آواره ها باز است، اما آوارگان نینوا حق دارند که به محل سکونت خود بازگردند، زیرا این استان متعلق به همه طیف های ساکن آن است.

وی از حضور تجار و شخصیت های اقتصادی و سیاسی در کنفرانس بازسازی موصل ابراز خوشحالی و تاکید کرد که اقلیم در حال حاضر می تواند دروازه بازسازی استان نینوا و موصل باشد.

قباد طالبانی گفت که اقلیم برای نهادینه کردن همزیستی مسالمت آمیز همه  طیف های مختلف از جمله مسیحی، مسلمان و ایزدی تلاش می کند.

معاون نخست وزیر اقلیم کردستان، ضمن اعلام آمادگی اقلیم برای همکاری در بازسازی موصل و استان نینوا، گفت که بازسازی این استان وظیفه دولت مرکزی عراق است و باید بغداد وظیفه خود در این مورد را انجام دهد.