سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 13 آذر 1398  ::  16:20   

مسئول امور ایزدی های آزادشده از اسارت داعش:

سی زن ایزدی آزادشده از اسارت داعش با شکنجه گران خود رو در رو شده اند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مسئول امور ایزدی های آزاد شده از اسارت داعش در اقلیم کردستان، اعلام کرد که تاکنون 30 زن ایزدی پس از آزادی از اسارت داعش به عنوان شاهد با عناصر متجاوز این گروه رودر رو شده اند.

به گزارش کردپرس، طی روزهای گذشته ویدئویی در رسانه های اقلیم کردستان منتشر شد که رو در رو شدن یک دختر کرد ایزدی به نام اشواق حجی را پس از آزادی از اسارت داعش، با فرد داعشی که وی ار مورد شکنجه و هتک حرمت قرار داده بود، نشان می داد.

حسین قائدی مسئول امور ایزدی های آزاد شده از اسارت داعش در این مورد به شبکه تلویزیونی روداو گفت که رو در رو شدن زنان ایزدی پس از آزادی از اسارت داعش، با افرادی که آنان را اسیر کرده و مورد هتک حرمت قرار داده اند، بخشی از روند دادگاهی و محاکمه عناصر دستگیر شده داعش است و این زنان بنا به حکم دادگاه به عنوان شاهد با این افراد مواجه شده علیه آنان شهادت می دهند.

وی افزود که در این روند تاکنون 30 تن از زنان ایزدی پس از آزادی از اسارت داعش بنا به حکم دادگاه در بغداد، موصل و ..حتی  کشورهای خارجی دیگر به عنوان شاهد با عناصر داعش رو در رو شده و پس از تائید شناسایی علیه آنان شهادت داده اند.

همچنین اشاره کرد که در این رابطه یکی از زنان ایزدی به نام شزا سلیم از سوی دادگاهی در آلمان برای شهادت در روند محاکمه یک عنصر داعش در این کشور احضار شده و وی با سفر به آلمان در دادگاه حضور یافته و با این فرد داعشی که وی را اسیر کرده بود روبرو شده و علیه وی دردادگاه شهادت داد.

همچنین گفت که دولت اقلیم تمامی امکانات لازم را برای حضور این زنان در دادگاه و شهادت های قانونی آنان برای محاکمه عناصر داعش انجام می دهد.

لازم بهذکر است که اشواق حجی پس از رو در رو شدن با شکنجه گر خود که وی را به اسارت درآورده و مورد هتک حرمت و شکنجه و آزار قرار داده بود، به دلیل تالمات روحی از حال رفت و خانواده وی خواستار اشد مجازات برای این داعشی دستگیر شده هستند.

داعش در سال 2014 میلادی به شنگال حمله کرده و ضمن قتل عام گسترده ایزدی ها هزاران تن از آنان را به اسارت و بردگی خود گرفت و تاکنون نیز از سرنوشت نزدیک به 3 هزار تن از این اسرا اطلاعی در دست نیست.

طی روزهای گذشته نیز یک دختر ایزدی در الرمادی عراق توسط نیروهای امنیتی پس از 5 سال از اسارت داعش آزاد شد، اما به دلیل تاثیرات آنچه در اسارت بر وی گذشته بود، نام خود و پدر و مادرش را به خاطر نمی آورد.