سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 14 آذر 1398  ::  10:31   

وزیر دارایی اقلیم کردستان عراق خبر داد:

توافق اربیل و بغداد بر سر بازپرداخت بدهی های اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان – آوات شیخ جناب وزیر دارایی اقلیم کردستان برخی از جزئیات توافق اربیل و بغداد بر سر بودجه و نفت را اعلام و اشاره کرد که این توافق شامل بازپرداخت بدهی های خارجی اقلیم کردستان نیز می شود.

به گزارش کردپرس، آوات شیخ جناب وزیر دارایی و اقتصادی اقلیم کردستان در کنفرانسی خبری در اربیل که صبح امروز پنجشنبه (14 آذر ماه 1398) برگزار شد، به سوالات خبرنگاران درباره مذاکرات اخیر میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق که طی روزهای اخیر در بغداد برگزار شد پاسخ گفت.

وی در این کنفرانس خبری که دیگر اعضای هیئت مذاکره کننده هیئت کُردی حضور داشتند، درباره فصول اصلی توافق میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق گفت: اقلیم کردستان بر اساس توافق صورت گرفته،‌ روزانه 250 هزار بشکه نفت را تحویل شرکت ملی نفت عراق (سومو) می دهد و درآمد حاصل از آن نیز به خزانه دولت مرکزی واریز می شود.

وزیر دارایی اقلیم کردستان بدون اشاره به جزئیات، افزود: در خصوص بدهی های خارجی اقلیم کردستان و بازپرداخت آن با دولت مرکزی عراق گفتگو کردیم و در این باره نیز توافق حاصل شد.

شیخ جناب، اظهار کرد: هیئت مذاکره کننده کُرد در بغداد ماموریت خود را در گنجاندن مطالبات اقلیم کردستان در لایحه بودجه 2020 عراق با موافقیت به انجام رساند و در صورتی که بغداد پایبند توافق و بندهای بودجه باشد، مشکل پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان نیز حل و فصل خواهد شد.

وی اشاره کرد که دولت اقلیم کردستان 8 ماه حقوق کارمندان و 12 ماه حقوق بازنشستگان را طی چند سال اخیر پرداخت نکرده و متعهد به پرداخت این بدهی به شهروندان خود است و مشکلی برای پرداخت حقوق ندارد.

وزیر دارایی اقلیم کردستان در پایان تصریح کرد که طی سال های گذشته کاهش سهم بودجه ای اقلیم کردستان در عراق بر اساس تصمیمات سیاسی بوده است و هم اکنون و برای تصویب بودجه 2020 و توافق حاصله، توپ در میدان مجلس نمایندگان عراق است.

آمانج رحیم دبیر هیئت وزیران اقلیم کردستان نیز در این کنفرانس خبری گفت: تحویل نفت از سوی اقلیم کردستان به دولت مرکزی عراق هیچ بهانه ای برای عدم پرداخت سهم بودجه ای اقلیم کردستان باقی نمی گذارد.

وی افزود: عراق 62 میلیارد دلار وام خارجی دریافت کرده است و حال آن که هیچ مبلغی از آن به اقلیم کردستان پرداخت نشده است. برای بازپرداخت بدهی ها تفاهم خوبی میان طرفین وجود دارد.

آمانج رحیم اشاره کرد: اطلاعات کاملی از بدهی های اقلیم کردستان را تحویل بغداد می دهیم و بازپرداخت این بدهی ها در بودجه پیش بینی شده است.

دبیر هیئت وزیران اقلیم کردستان ضمن اشاره‌ به‌ این که‌ اقلیم کردستان در افزایش درآمدها در عراق مشارکت خواهد کرد گفت: سال 2019 از سوی دولت مرکزی عراق ماهیانه 452 میلیارد دینار به اقلیم کردستان پرداخت شده است.

امید صباح رئیس دیوان هیئت وزیران اقلیم کردستان نیز در این کنفرانس خبری گفت: درخواست کرده ایم دولت مرکزی به صورت مستقیم با نیروهای پیشمرگ تعامل کند، زیرا نیروی پیشمرگ بخشی از نظام دفاعی عراق است.

صباح ضمن اشاره به‌ این که‌ حقوق و تعهدات اربیل و بغداد در بودجه عراق مشخص شده است از تشکیل کمیته ای دارایی میان اقلیم کردستان و دولت عراق خبر داد.